Kutsal ve siyasal, siyasal ve kutsal
The sacred and the political, the political and the sacred
  1. Tez No: 273240
  2. Yazar: AHMET EMRE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Kendini özerk bir disiplin olarak inşa etme sürecinde siyaset bilimi, siyaset kavramını, ağırlıkla devlet ya da ülke yönetimine indirgemiştir. Siyasal toplumun, ancak yönetenler ve yönetilenler biçimindeki bir ayrım üzerinden oluşabileceğini veri alan bu anlayış, siyasal düzen (devlet) ve toplumsal düzen (sivil toplum) şeklinde, birbirinden bağımsız iki ayrı düzen varsayımıyla hareket etmektedir.Bu ikililiğin her koşulda var olacağını, var olması gerektiğini temel alan siyaset bilimi perspektifinin, siyaseti de yalnızca yönetme ve yönetilme pratikleri zemininde ele alması kaçınılmazdır. Toplumsal düzen ve siyasal düzen arasındaki ayrılığın -eğer ki böyle bir ayrılık söz konusuysa- nasıl ve neden gerçekleştiği, toplumun ve devletin anlamını ve meşruiyetini nerede bulduğu, tanrısal bağlarından arındırılmış siyasal iktidarın ve hukukun geçerliliklerinin hangi kaynağa dayandığı gibi sorulara ise, bu perspektif içinde, ikincil düzeyde dahi bir önem verilmemekte, bu soruların hâlihazırda yanıtlarının bulunamamış olduğundan yola çıkan siyasal tavırlar da, genellikle aşırılıkla ya da köktencilikle yargılanmaktadır.Bu çalışma, işte bu soruları yeniden gündeme getirmek ve siyaset bilimi bağlamındaki çözümleme ve tartışmalarda neredeyse hiç rastlanmayan ?kutsal? kavramını, siyasal bir kategori olarak ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Gelişmişlik ya da karmaşıklık düzeyi ne olursa olsun her türlü toplumda, siyasal bağın oluşması ve sürdürülmesinin, ancak birtakım kutsallık kategorilerinin oluşturulması, yaşatılması ve topluma yansıtılmasıyla mümkün olabileceğini savunan bu çalışma, kutsal ve siyasal arasındaki vazgeçilmez ortaklığı kanıtlayabildiği ve bu ortaklığın modern devletle birlikte kaybolmayıp yalnızca biçimsel bir değişikliğe uğradığını gösterebildiği oranda, amacına da ulaşmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Undergoing the process of establishing itself as an autonomous discipline, political science has overwhelmingly had a reductionist approach towards politics, diminishing it to the administration of state. This approach, which takes for granted the notion that political society can only materialize via a division between the rulers and the ruled, moves from the assumption that there exist two distinct orders: the political (state) - the social order (civil society) .It is inevitable for the political science perspective that is based on the idea that this duality will and should prevail under any circumstance to handle politics solely on the basis of the practices of ruling. The questions of how and why a distinction surfaces between social order and political order -if such a distinction exists at all-, where the society and the state detect their meaning and legitimacy, what is considered to be the source of the viability of political power and law as emancipated from their divine connections are not heeded as of even some secondary significance within this perspective. The political attitudes that depart from the fact that these questions remain unanswered to date are often dismissed as extremist or fundamentalist.This piece of work aims to breathe new life to these questions and to pose the notion of the ?sacred?, which is almost inexistent in the analyses and debates within the confines of political science. It propounds the thesis that the materialization and the sustenance of political ties in any society regardless of its levels of development or complexity is only possible through the formulation, reproduction and reflection upon the society of some categories of the sacred. Its ultimate goal therefore is to substantiate the existence of an indispensable partnership between sacred and political, and to demonstrate that this partnership has not disappeared with the modern state but only undergone a formalistic transformation.