Ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin sorgulamaya dayalı öğretimle oran-orantı konusuna ilişkin öğrenme süreçlerinin incelenmesi
An investigation of 7th grade students' learning processes for teaching ratio-proportion with inquiry-based teaching
  1. Tez No: 968424
  2. Yazar: FATMA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışmada sorgulamaya dayalı öğretim ortamında oran-orantı konusuna ilişkin ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin öğrenme süreçlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda aynı sınıfta öğrenim gören ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin oran orantı konusuna ait hazırbulunuşluk bilgileri ve öğretimin gerçekleşmesi için hazırlanan ders planlarının uygulama sürecinde öğrencilerin sorgulama ve matematiksel akıl yürütme becerilerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın kavramsal temeli sorgulama temelli öğrenme süreci üzerine tasarlanmış ve uygulanmıştır. Çalışmada öğretim süreci içinde katılımcılardan elde edilen argümanların tespiti, birbirleri ile olan ilişkisinin araştırılması ve çıktıların derinlemesine detaylı bir şekilde incelenip değerlendirilebilmesi için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile desenlenmiştir. Bu çalışmanın örneklemini 2024-2025 yılları arasında Manisa ilinin Turgutlu ilçesinde bulunan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunun 7.Y sınıfında öğrenim gören 20 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın katılımcılarını belirlemek için amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Öğretim süreci tamamlandıktan sonra uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu için, 20 kişinin bulunduğu araştırma katılımcıları arasından 6 kişi seçilmiştir. Katılımcılar arasından 6 kişi belirlerken amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Öğrencilere ilk olarak sorgulama temelli oran orantı konusunun öğretim süreci öncesi öğrencilerin ön bilgilerini, sorgulama süreçlerini ve matematiksel akıl yürütme eylemlerini belirlemek için 6.sınıf oran konusuna ait kazanımlarını içeren 13 sorudan oluşan hazırbulunuşluk testi veri toplama aracı olarak uygulanmıştır. Daha sonra sorgulama temelli oran-orantı öğretimi için planlanan 6 ders planının uygulanma sürecindeki ses kayıtları, araştırmacıların etkinliklere ve çalışma kağıtlarına verdikleri yanıtları içeren cevap kağıtlarıda çalışmanın veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Son olarak yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen verilerde kullanılmıştır. Hazırbulunuşluk testinden ve öğretim sürecinde kullanılan etkinlik ve çalışma kağıtlarından elde edilen cevap kağıtları betimsel analiz, ses kayıtları ve yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada, öğretim sürecinde öğrencileri değerlendirmekten çok öğrencilerin sorgulama süreçlerini ve bu süreçte yürüttükleri matematiksel akıl yürütme süreçlerini açığa çıkarmak amaçlanmıştır. Ayrıca gerçekleştirilen öğretim içinde öğrencilerin sorgulama, düşünme ve matematiksel akıl yürütme eylemlerinin nasıl değiştiğine ve sorgulama temelli öğretimin niteliğine odaklanılmıştır. Sorgulama temelli öğretim öncesi uygulanan hazırbulunuşluk testinden elde edilen bulgularda öğrencilerin oran kavramına ait ön koşul kazanımlarına dair bilgilerinde eksiklikler olduğu görülmüştür. Ön koşul bilgi eksikliğinin yanı sıra sorgulamadan uzak cevapların verildiği ve matematiksel akıl yürütme eylemlerinden daha çok analiz etme eylemini gerçekleştirebildikleri tespit edilmiştir. Genelleme ve doğrulama eylemlerini birçok öğrencinin açığa çıkaramadığı görülmüştür. Sorgulama temelli oran orantı öğretiminden önce hazırbulunuşluk testinden elde edilen veriler üzerinden, öğrencilerle bir sorgulama ve tartışma süreci başlatılarak öğretim öncesi eksiklikler giderilmeye çalışılmıştır. Sorgulama temelli oran orantı öğretimi sürecinden elde edilen bulgular, yedinci sınıf öğrencilerinin sorgulama becerileri ve matematiksel akıl yürütme eylemlerini gerçekleştirme bağlamında geliştirdiği görülmüştür. Süreçte sorgulama temelli oran orantı öğretiminde kullanılan farklılaştırılmış matematik etkinlikleri ile ilgili öğrenci görüşlerinden elde edilen bulgularda ise öğrenciler gerçek yaşam bağlamında hazırlanan etkinliklerle gerçek yaşamda yer alan matematiği fark ettikleri, yapılan etkinliklerle ezberden uzak keşifler ve sorgulamalar yaparak kendi öğrenmelerinden sorumlu olmaları ile daha eğlenceli, anlamlı ve kalıcı öğrenmeler gerçekleştirdiklerini ifade etmişlerdir. Sorguladıkça çoklu bakış açısı geliştirdiklerini, sürekli kontroller ve düzenlemelerle düşüncelerini şekillendirmede gelişim gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla sorgulama temelli yaklaşımın benimsendiği gerçek yaşam bağlamında hazırlanan etkinlikler ile gerçekleştirilen öğretim tasarımlarının öğrenme faaliyetlerini destekleyeceği, öğrencilerin sorgulama becerilerini, mantıksal muhakeme ve matematiksel akıl yürütme becerilerini arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the learning processes of 7th grade middle school students on the subject of ratio and proportion in an inquiry-based learning environment. In this context, it is aimed to examine the students' inquiry and mathematical reasoning skills during the implementation of lesson plans prepared for the teaching of 7th grade middle school students studying in the same class and their readiness knowledge on the subject of ratio and proportion. The conceptual basis of the study was designed and implemented on the inquiry-based learning process. The study was designed with a case study, one of the qualitative research methods, in order to identify the arguments obtained from the participants during the teaching process, to investigate their relationships with each other, and to examine and evaluate the outputs in depth and detail.The sample of this study consists of 20 students studying in the 7th grade of Mehmet Akif Ersoy Secondary School in the Turgutlu district of Manisa province between 2024 and 2025. Purposive sampling method was used to determine the participants of the study. For the semi-structured interview form applied after the completion of the teaching process, 6 people were selected from among the 20 research participants. Maximum diversity sampling, a purposive sampling method, was used to select the 6 participants. First, a readiness test consisting of 13 questions covering the 6th grade ratio topic outcomes was administered as the data collection tool to determine the students' prior knowledge, inquiry processes, and mathematical reasoning actions before the teaching process of the inquiry-based ratio and proportion topic.Later, the audio recordings from the implementation process of the 6 lesson plans planned for inquiry-based ratio-proportion teaching and the answer sheets containing the researchers' responses to the activities and worksheets constitute the data collection tools of the study. Finally, the data obtained from the semi-structured interview form were also used. The answer sheets obtained from the readiness test and the activities and worksheets used in the teaching process were analyzed by descriptive analysis, and the data obtained from the audio recordings and the semi-structured interview form were analyzed by content analysis. The aim of the study was to reveal the students' inquiry processes and the mathematical reasoning processes they carried out during this process rather than to evaluate the students during the teaching process. In addition, it focused on how the students' inquiry, thinking and mathematical reasoning actions changed during the teaching and the quality of inquiry-based teaching. The findings obtained from the readiness test applied before the inquiry-based teaching showed that there were deficiencies in the students' knowledge of the prerequisite achievements of the concept of ratio. In addition to the lack of prerequisite knowledge, it was determined that answers were given without questioning and that they were able to perform the action of analysis rather than mathematical reasoning. It was observed that many students could not reveal the actions of generalization and verification. Before the inquiry-based ratio-proportion teaching, an inquiry and discussion process was initiated with the students using the data obtained from the readiness test to try to eliminate the deficiencies before the teaching. The findings obtained from the inquiry-based ratio-proportion teaching process showed that the seventh grade students developed their inquiry skills and mathematical reasoning in the context of performing them. Findings from student opinions regarding differentiated mathematics activities used in inquiry-based ratio and proportion teaching indicated that students became aware of the mathematics found in real life through activities designed in a real-life context. They expressed that they were responsible for their own learning by making discoveries and inquiries that were far removed from memorization, resulting in more enjoyable, meaningful, and lasting learning. It was concluded that as they questioned, they developed multiple perspectives and made progress in shaping their thoughts through constant checks and adjustments. Therefore, it is believed that instructional designs implemented with activities designed in a real-life context, incorporating an inquiry-based approach, will support learning activities and increase students' inquiry skills, logical reasoning, and mathematical reasoning skills.