Yerel seçim gündeminde yerel-ulusal ikiliği: 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'ndeki miting konuşmaları ve gazete haberlerine yönelik bir içerik çözümlemesi
A content analysis of the meeting speeches and the press news during 29 March 2009 local elections agenda
  1. Tez No: 273285
  2. Yazar: ÇIRAGÜL FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YILDIRIM BECERİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Gündem oluşturma, kitle iletişim araçlarının halk üzerinde etkili olmasının olası yollarından birisidir ve medyanın haberleri sunuş yoluyla, halkın düşündüğü ve konuştuğu konuları belirlediği düşüncesine dayanmaktadır. Kitle iletişim araçları dünyayı kişiler için inşa edebilme yeteneğine sahiptirler ve bu yönde çalışırlar. Bunu yaparken de belli bir fikrin alacağı yönü belirlemeksizin kamuoyu için gündem hazırlarlar. Böylece kitle iletişim araçlarının öncelikleri halkın öncelikleri haline getirilmiş olur.Bu araştırmada, ülkenin iki aylık dönemde gerçek gündemi yerel seçimler olmasına rağmen, hem liderler nezdinde, hem de gazeteler nezdinde oluşturulan gündem incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda lider konuşmalarından varılan nokta, liderlerin bir tanesinin (muhalefet) miting konuşmalarında yerel seçimleri gündeminin dışında tuttuğu, diğerinin (iktidar) yerel seçimleri önemli ölçüde gündeminde tutmasıyla beraber genel gündem konularını da meydanlara taşıdığıdır. Gazetelerin incelenmesinden varılan nokta ise gazetelerin yerel seçimler yerine ülke geneli konuları gündemde tutmuş olmasıdır.Sonuç olarak, konuşmasını yerele dair kurgulayan bir liderin varlığına rağmen gazeteler, Iyengar ve arkadaşlarının ?önemsetme? adını verdikleri bu süreci, ülkenin genel güncel gündemi üzerinden haberleştirmişlerdir. Tersten okumak gerekirse, gazeteler yerele dair haberleri ?önemsetmeme?yi tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Agenda Seting theory is one of the potential ways of the mass media effect on public and based on the thought that it sets the public thought and opinion. Mass media instruments are capable of reconstruct the world for individual, and works on that way. In doing so, they set the agenda for public without determining the direction of a particular idea. On that way, the priorities of the mass media becomes the public opinion?s priorities.During two months of intensive local elections propaganda, the real agenda should have been on this issue. In this resarch, it has been analysed according the leaders and the mass media, if it was so. As a result of those observations, after leaders mass meeting speeches, it is stated that one of the leader?s (main opposition party) agenda digressed the local elections, and the other one (government party) simply included in it. After observations of news papers, it is stated that the news papers brought the general issues rather than local elections.As a result, despite on the leader who constructed his speeches on the local elections, the news papers transformed them to news on general actual political agenda of the country. In other words, the news papers decided not to overrate the local elections.