Basel II düzenlemeleri çerçevesinde inşaat taahhüt sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin kredi değerliliğinin ölçülmesi
Within the framework of Basel II, evaluation of the credit worthiness of firms which have operations in construction commitment sector
- Tez No: 273286
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Finansal kuruluşların, tüm sektörlere olduğu gibi, inşaat taahhüt sektöründe faaliyet gösteren şirketlere kredi tahsisi yaparken doğru seçimler yapabilmeleri, kendi mali rasyolarında da olumlu gelişmeler yaratacağından, son derece önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Basel II'ye göre kredi riskinin ölçümlenmesinde gelişmiş yöntemlerin uygulanması ise finansal kurumların yeterli veri havuzuna sahip olabilmeleri ile mümkün görünmektedir. Bununla birlikte yıllık olarak analizlerin ?temerrüde düşme olasılığı? kavramı temelinde yenilenmesi ve kurumlarca kurgulanan modellerinin geçerliliğinin de test edilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasının amacı finansal tablolarındaki verilerin kullanılarak, inşaat taahhüt sektöründe faaliyet gösteren ve yıllara yaygın inşaat ve onarım işleri yapan, Basel II kapsamında KOBİ olarak değerlendirilen firmaların ?temerrüde düşme olasılıklarının? hesaplanmasıdır. Bu paralelde gerçek mali veriler bir bankanın müşteri portföyünden seçilmiş olup, analizler de bu veriler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. İdeal bir derecelendirme sisteminde firmaların sadece mali verilerinin değil mali olmayan verilerin de analizlerde kullanılması gerekmekle birlikte, geçmiş mali olmayan verilere ulaşımın zorluğu ve kısıtlı sayıda ulaşılabilen veriler analizimizin salt mali verilerle yapılmasına yol açmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda, genel kanının aksine emek yoğun olarak nitelendirilen inşaat taahhüt işi yapan firmaların da, diğer sektörlerde olduğu gibi, güçlü bir özkaynak yapısına sahip olmaları temerrüde düşme olasılıklarını azaltmıştır. Güçlü bir özkaynak yapısı, yabancı kaynak kullanımını azaltarak, finansman giderlerinde tasarruf yaratmak suretiyle, karlılıkta artışa yol açan en önemli etken olup, hali hazırda nakit banka kredisi kullanımı, faaliyet gereği de az olması gereken inşaat taahhüt sektöründeki firmaların mali yapılarında olumsuz bir görüntü çizmiştir. Diğer yandan faaliyetlerde kullanılan makine techizatların, şirketlerin kendi aktiflerine kayıtlı olması, kiralama giderlerinden tasarruf edilerek temerrüde düşme olasılığı üzerinde negatif etki yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
The right choices of the financial establishments, while allocating credits for the companies doing business in construction commitment sector just like in all other sectors, is a vital subject that they confront as the right choices makes positive developments in their own financial ratios as well. According to Basel II, the application of developed methods in credit risk measurements is possible when the financial establishments have adequate data repositories. In addition to that, the analysis has to be revised annually on the basis of the concept ?going into default? and the validity of the models built by the establishments has to be tested. The purpose of this thesis study is to calculate the ?going into default? probability of the companies that are evaluated as SMEs within the framework of Basel II and that have been doing businesses in construction commitment sector and doing construction and repairing works extending to years, by using the data given on the financial statements. To do that, the real financial data were selected from the customer portfolio of a bank and analysis was made based on those data. Although in an ideal rating system, not only the financial data of the companies, but also the non-financial data have to be used in analysis, we could make an analysis only with the financial data due to difficulties in reaching the previous non-financial data and due to limited data. As a result of the analysis that we made, unlike the general opinion, when the companies doing construction commitment works that are assumed to be labor-intensive have strong equity structures, they are less probable to go into default just like the companies doing businesses in other sectors. A strong equity structure reduces the liability use and it is the most important factor for an increase in profitability, as long as savings can be provided in terms of financial expenses. The cash bank loan uses of the companies in construction commitment sector that are supposed to be limited due to their activity field had a negative effect on their financial structures. On the other hand, the fact that the machinery and equipments used in operations are registered in companies? assets had a negative effect on the probability of going into default as it was saved from the rent expenses.