Kurumsal yatırımcıların yatırım tercihleri ve stratejilerinin analizi
An analysis of instutional investors' investment preferences and strategies
- Tez No: 273287
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Kurumsal yatırımcılar, küreselleşmenin de etkisiyle giderek artan bir öneme sahip olmaktadırlar. Kurumsal yatırımcıların hisse senedi sahiplikleri ve yaptıkları işlemler hisse senedi getirilerini doğrudan ve dolaylı olarak etkilemektedir. Kurumsal yatırımcıların hisse senedi getirileri üzerindeki etkiler, yapılan çalışmalarda farklılık göstermektedir.Türkiye'de kurumsal yatırımcıların hisse senedi tercihleri ve izledikleri stratejilerin belirlenmesi için gerekli verilerin sağlanmasındaki sıkıntılar, bu alandaki çalışmaların da sınırlı olmasına neden olmuştur. Bu çalışmayla yatırımcı gruplarının hisse senedi sahiplikleriyle ilişkili olarak finans yazınına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada 2005 Ocak ? 2007 Temmuz dönemine ilişkin olarak aylık dönemler itibariyle 305 hisse senedindeki dört farklı yatırımcı grubundan yer alan 200 farklı kurumsal yatırımcının (123 A tipi yatırım fonu, 37 emeklilik yatırım fonu, 28 yatırım ortaklığı, 12 portföy yönetim şirketi, yabancı yatırımcıları temsilen 4 farklı aracı kurum) sahiplik oranları, hisse senedi getirileri ve bu yatırımcı gruplarının hisse senedi tercihleri incelenmiştir. Ayrıca yatırımcı gruplarının önceki dönem getirilerine göre yatırım stratejileri farklı yöntemler ve alt dönemler itibariyle araştırılmıştır.Yatırımcı gruplarının tercihlerine bakıldığında, piyasa değeri düşük olan hisse senetlerini portföylerine dahil etmedikleri, düşük riskin yansıması olarak yabancı yatırımcıların daha büyük piyasa değerine sahip hisse senetlerini tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Yatırımcı gruplarının yüksek F/K değerine sahip hisseleri portföylerine dahil etmedikleri buna karşın yatırım fonları ve portföy yönetim şirketlerinin F/K oranı küçük hisse senetlerini tercih ettikleri sonucuna ulaşılmaktadır.Ortalama işlem miktarı ve ortalama emir büyüklüğü bakımından yatırımcı gruplarınca belirli bir düzeyde işlem gören, likidite gücüne sahip hisseleri tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Kurumsal yatırımcıların F/NA değeri çok yüksek hisse senetlerini tercih etmedikleri, düşük F/NA değerine sahip hisse senetlerini daha çok tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.Hisse senedi getirileriyle ilgili olarak yabancı yatırımcıların tercih etmedikleri hisse senetleri ile en fazla tercih ettikleri hisse senetleri arasında ortalama getiriler bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılığa ulaşılmıştır.Yatırımcı gruplarının önceki dönem getirileri ile ilişkili yatırım stratejileri incelendiğinde kullanılan yönteme ve döneme göre farklılık olduğu görülmektedir. Kurumsal yatımcıların izledikleri yatırım stratejisi, durağan bir yapıda olmamakta ve piyasada oluşan gelişmelerle zaman içinde değişiklik gösterebilmektedir.Yatırımcı gruplarının, yatırım stratejileri genel olarak değerlendirildiğinde, yabancı yatırımcıların belirgin şekilde momentum yatırım stratejisini izledikleri ve benzer şekilde yatırım ortaklıkları ve yatırım fonları da aynı stratejiyi benimsemektedirler. Portföy yönetim şirketleri ise karşıt yatırım stratejisini benimsemektedirler. Bununla birlikte farklı yöntemlerde veya alt dönemlerde emeklilik yatırım fonlarında belirgin bir yatırım stratejisinin uygulandığına ilişkin bir sonuca ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of institutional investors has been increasing for many reasons such as globalization. Behaviors of institutional investors, in terms of stock preference, trade behaviours and investment strategies, have direct effect on stock returns. On the other hand, those effects have been found divergent according to outcomes of academic studies made on this topic.The boredoms in gathering datas to determine the strategies and stock preferences of institutional investors in Turkey is the main reason for lacking of many studies made in that area. With this thesis, it is aimed to contribute the finance literature in terms of ownership structure of investor groups. In the thesis, four different types of investor groups? (123 type mutual fund, 28 closed-end fund, 12 portfolio management company, 4 different stock brokorage firm to represent foreign investors) ownership rates in 305 stocks, returns of those stocks and stock preferences of those investors are analysed for the period of January 2005 ? July 2007 on a monthly basis. In addition to that, investor groups investment strategies visa vis previous period returns are studied in terms of different methods and periods.Looking at the preferences of investor groups, they don?t include small cap stocks, because of lower risk, they prefer stocks with high trade volume in the market. Moreover, it is set that foreign investor groups don?t prefer stocks with high P/E ratios, very clearly investment funds and portfolio management companies prefer stocks with low P/E ratios. Looking to average transaction amount and average order size, investor groups prefer stocks which have liquidity force. Also it seems that institutional investors favour stocks which have lower P/CF values.About stocks income, there is a expressive statistical difference between prefered and not prefered stocks in terms of average income.According to the last term incomes of investor groups, it seems that investment strategies are changing because of method and period. Investment strategy of the institutional investors, is not a fixed structure, it can change according to the changes in the market in different periods.In searching investor groups? previous returns associated with investment strategies, it is seen that there are different outcomes with different methods used and periods taken into account. But it is set forth that foreign investors and investment funds use momentum strategy while portfolio management companies implement opposite investment strategy. Furthermore it is concluded that investor groups prefer different types of stocks and invetment strategies. All the same, with different strategies and different periods, it fall short seeing a marked investment strategy at retirement investment funds.