Türk Ceza Kanunu kapsamında kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in the scope of Turkish Criminal Code
- Tez No: 273300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Tezimizde öncelikle kişisel veri kavramı tartışılmış ve gerçek kişiyle bağlantılandırılabilen her bilginin, diğer niteliklerine bakılmaksızın kişisel veri kabul edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.Daha sonra inceleme konusu suçların hukuki konusu anlatılmıştır. Bu bölüm özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunması olmak üzere iki başlık altında incelenmiştir. Özel hayatın gizliliği, ilgili diğer temel hak ve özgürlükler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarından yararlanılarak anlatılmış ve sınırlarının mümkün olduğunca geniş kabul edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Kişisel verilerin korunmasında ise, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin temel ilkeler anlatılmıştır.Hukuki konu bölümünde, aynı zamanda özel hayatın gizliliği hakkının Anayasal sınırlarının olmadığına değinilerek, bu hakkın nasıl sınırlandırılabileceği tartışılmış ve sınırlandırmanın, ancak başka bir temel hakla çatışma durumunda söz konusu olabileceği sonucuna varılmıştır.Tez konusu suçların anlatıldığı son bölümde ise, hangi hareketlerin bu suçun maddi unsurunu oluşturabileceği açıklanmış ve özellikle hukuka uygunluk nedenlerinin bu suçlar açısından nasıl ortaya çıkabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Firstly the Notion of personal data is being argued and it is concluded that, as long as a person can be identified via that data, it should be considered as personal data, no matter what other qualities it possesses.Then the interest that is protected by the crimes which are the subject of my thesis is being explained. This section is divided into two parts; privacy and data protection. Privacy is being explained in the light of other fundamental rights and freedoms that are connected to it, as well as the judgements of European Court of Human Rights and the Constitutional Court and it is concluded that the the borders of this right should be considered as broad as possible. In data protection, the main principles about processing of personal data is being explained.In this section, the fact that there are no constitutional restrictions of the right to privacy in Turkish Constitution is also being brushed. The conditions about the restriction of this right is argued and it is concluded that, privacy can only be restricted if it is in conflict with another persons fundamental rights and freedoms.In the last section, the crimes that are the subject of this thesis is being explained. Especially the acts that can cause these crimes are explored and how the causes that make these acts in compliance with laws can occur regarding these crimes are being argued.