Musa Carullah Bigiyef ve İslam Hukuku ile ilgili görüşlerinin değerlendirilmesi
Musa Carullah Bigiyef and assessment of his opinions about Islamic Laws
  1. Tez No: 273330
  2. Yazar: REMZI KURTDEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
?Musa Carullah Bigiyef ve İslam Hukuku İle İlgili Görüşlerinin Değerlendirilmesi? adıyla yapmış olduğumuz bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde tez ile ilgili teknik bilgiler: ı. Konunun önemi, ıı. Konunun sınırlandırılması, ııı. Konunun kavramsal çerçevesi, ıv. Konunun incelenmesinde izlenen yöntem, v. Kaynakların değerlendirilmesi, vı. Konunun sunulması konuları içermektedir.Birinci bölüm, Musa Carullah'ın hayatı, ilmi şahsiyeti ve İslam Hukuku alanında yazmış olduğu eserler ile ilgili özet mahiyetinde bilgileri muhtevidir.İkinci bölüm, Carullah'ın İslam hukukunun kaynaklarını değerlendirmesi ve İslam hukukunun kaynakları ile ilgili görüşleri içermektedir.Üçüncü bölüm ise, Musa Carullah'ın ibadetler ve güncel fıkhî meseleler ile ilgili görüşleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The study that we made by the name ?Musa Carullah Bigiyef And Assessment Of His Opinions About Islamic Laws? consisting from introduction and three parts.İn the introduction part, there is technical information about the thesis. First part is the place which we have presented briefly knowledge about life of Musa Carullah and his academical personality.Second part, is formed by evaluation the resource of islamic law and his opinions about it.And the final part, is consisted from Carullah?s opinions about religional deeds and actual judicial issues.