Türkiye'nin yurtdışındaki tanıtım faaliyetleri: Türkiye'nin İtalya'daki tanıtımına yönelik analitik bir çözümleme
Promotion activities of Turkey abroad: An analytical study for promotion of Turkey in Italy
- Tez No: 273335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YILDIRIM BECERİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Turizm , Türkiye ekonomisi içinde çok önemli bir sektördür. Bu alanda , öncelikle yapılması gereken Türkiye'nin tanıtım faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve rakip ülkelere nazaran üstünlüklerinin altının çizilmesidir. Bu noktadan hareketle, İtalya örneğinde konu incelenerek, Türkiye'nin İtalya'daki tanıtım faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve Türkiye'nin İtalya'daki mevcut imajına ilişkin ampirik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma ile İtalyanların Türkiye'yi nasıl algıladığına ilişkin genel bir görünüm sunulmak istenmiştir.Bu amaçla, değişik coğrafik alanlarda yaşayan, farklı yaş ve cinsiyette, değişik sosyal ve ekonomik sınıftan 1802 kişi ve son üç yılda Türkiye'yi ziyaret eden 562 kişiyi içeren bir anket çalışması yapılmıştır.1802 kişi ile C.A.T.I (Computer Aided Telephone Interviewing), son üç yılda Türkiye'yi ziyaret eden 562 kişi ile C.A.W.I (Computer Aided Web Interviewing) yöntemiyle anket yapılmıştır. Örnekleme, seyahat türleri, bilgi kaynakları, tatil alışkanlıkları, tercih nedenleri, reklamlara tepkileri, gitme/gitmeme nedenleri vb. Konularda sorular yöneltilmiştir. Çalışmada ayrıca Akdeniz Çanağındaki rakip ülkelerin (İspanya, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan, Fas, Tunus, Cezayir) nasıl algılandıkları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is a significant sector among Turkish Economy. In this field, primarily, promotional activities of Turkey should be strengtened and her competitive advantages should be underlined. Starting from this point, the subject is evaluated within Italy; promotional activities of Turkey is evaluated and an empirical study is conducted on Turkey?s image in Italy. This study aims to present general perception of Italians to Turkey.For this purpose, a survey on 1802 people living in different geographical areas, in different age and gender, and 562 people who have visited Turkey in the last three years, is conducted. With 1802 people C.A.T.I (Computer Aided Telephone Interviewing) and with 562 people who have visited Turkey in the last three years, C.A.W.I (Computer Aided Web Interviewing) method has been surveyed. Questions, such as types of travel, information sources, travel habits, choice drivers, reaction of advertisements, causes of going/not going to Turkey etc. Were posed to the sample. This study has also investigated the perception about competitor countries (Spain, France, Greece, Crotia, Morocco, Tunisia, Algeria) in the Mediterranean Basin.