11 Eylül sonrası ABD müdahaleciliği ve BM sistemi temelinde Uluslararası Hukuk
After September 11 the International Law on the basis of UN system and U.S. Interventionism
- Tez No: 273336
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Soğuk savaşın ve iki kutuplu dünya düzeninin sona ermesinden yaklaşık 10 yıl sonra yaşanan 11 Eylül 2001 terör saldırısı tarihte bir dönüm noktası oluşturmuştur. Bu çalışmada; süper güç olan Amerika Birleşik Devletleri'nin 11 Eylül sonrası gerçekleştirdiği Irak ve Afganistan müdahalelerinin uluslararası hukuk çerçevesinde incelenmesi ve bu müdahaleciliğin BM Sistemi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle uluslararası hukukun, Amerikan müdahaleciliği ile bağlantılı kısımları kuvvet kullanma temelinde incelenmiştir. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin güvenlik ve buna bağlı dış politikasına göz atılmıştır. ABD'nin Afganistan ve Irak askeri müdahaleleri ayrı ayrı uluslararası hukuk temelinde incelenmiştir. BM Sistemi temelinde Uluslararası Hukukun, bu müdahalelere hukuki temel sağladığı ABD'ce ileri sürülen, BMGK kararları yoluyla, yaşadığı değişim ve yenilikler ele alınmaya çalışılmıştır.Bu çalışma ABD'nin uluslararası hukuka aykırı davranışlarını tespit etmekle kalmayıp, ABD müdahaleciliğinin uluslararası hukukta yarattığı etkiyi de göz önüne sermeyi amaçlamaktadır. Nükleer silahların var olduğu bir dünyada süper güç olan ABD'nin, eski dönemlerdeki hegemonlara kıyasla, uluslararası hukukun oluşumunda daha az etkili oluşu incelenmiştir. Buradan yola çıkılarak ABD'nin uluslararası hukuk içinde kalma gayreti temelinde uluslararası hukuka vermek istediği yön belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The terrorist attack that took place on 9.11.2001, approximately one decade after the end of the cold war and bi-polar world order, has been a milestone in history. This study aims to analyze the, worlds new super power, USA?s Iraq and Afghanistan military interventions after 9/11 by the scope of international law and evaluate the impact of this interventionism on UN System. For this analyze, before all else, the related parts of international law regarding American interventionism has been scrutinized on the basis of use of force. Later, the USA?s security policy and related foreign policy is evaluated. U.S. military interventions in Afghanistan and Iraq on the basis of international law are examined separately. The innovations lived through by the new UNSC resolutions, which legality of the interventions are based according to USA, on International Law on the basis of UN System had been discussed.This study determined, not to just underline the US?s violation of international law, but also point out the impact of USA interventionism on current international law. Its examined that; the super power namely USA, is being less effective in the formation of international law, in a world where Nuclear weapons have existed, while compared to the ex-hegemons. Consequently on the basis of USA?s effort to stay in the boundaries of international law, the direction USA desires for the evolution of international law attempted to determined.