Örgütlerdeki çatışma nedenleriyle çalışanların performansları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve bir uygulama
An applicational to determine the relationship between the causes of conflict in organizations and employee performance
- Tez No: 273338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İlköğretim okullarında yaşanan örgütsel çatışma, eğitimcilerin birlikte çalışmalarından kaynaklanan ve kurumların olağan etkinliklerinin durmasına ve/veya bozulmasına yol açan sorunlar anlamına gelmektedir.Çatışma, okuldaki farklı sorumluluk anlayışı, eğitim ve bakış açısına sahip çalışanların işbirliği içerisinde çalışma zorunluluğunun kaçınılmaz sonucudur. Çatışma seviyesinin optimal düzeyde olması, okulun performansını arttırıcı etkide bulunmaktadır. Çatışmanın, insanları yeni yaklaşımlara yönlendirmek, bireylerin motivasyonunu arttırmak gibi olumlu etkilerinin yanında, çatışan tarafların zihinsel ve bedensel sağlığını olumsuz etkilemek, okulu hedeflerinden uzaklaştırmak gibi olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, eğitim kurumunda yaşanan veya yaşanabilecek olan çatışma nedenlerinin belirlenmesi ve bu nedenler ile öğretmenlerin performansları arasındaki olası ilişkiyi belirlemektir.Bu araştırmada çatışmaya neden olan durumlar saptanırken, bir örgütün yönetsel eylemlerinin, örgütün yapısından bağımsız gelişemeyeceği düşüncesinden hareket edilmiş ve verilerin yönetim süreçleri ve insan ilişkileri boyutunda aranması tasarlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır.Araştırmanın uygulama kısmında 43 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. İlk 27 soru ilköğretim okullarında öğretmenler arasındaki çatışmaların nedenlerini ikinci bölümü oluşturan 16 soru ise bu nedenler ile öğretmenlerin performansı arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik olarak uygulanmıştır. Anket çözümlenmesinde beşli ölçekten yararlanılmıştır. Anket iki okulda yetmiş beş öğretmene uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda getirilen öneriler şu şekilde özetlenebilir; öğretmenler uzlaşma ve çatışma alanlarında bilgilendirilip, yetiştirilmeli ve okul içi demokrasinin sağlanmasında, çatışmanın yapıcı yönünde yararlanılarak, etkin bir yönetim sağlanabilmelidir.
Özet (Çeviri)
Organizational conflict happening in primary schools imply the problems causing usual activities of the organization to stop or deteriorate and the questions arising from the educators working together.Conflict is a result from educators who have different responsibility comprehension, different education and view point, have to study with together or have to do cooperatively. If the conflict level is optimal level, performances of school increase. Conflicts have got some positive effects on people such as increasing of motivation, orientating at new approach; on the other hand conflicts have some negative effects on people such as taking away aims of industry, affecting bady mentally or physically.The aim of this study is to determine the reasons of the conflict and also determine the possible relationship between the reasons and teachers?s performance. While identifying the confiict situations that should be included in the measurement, the starting point was the assumption that administrative actions of an organization can not developed independently from the structure of the organization and the questionaire was prepared as of comprising organizational processes and human relations dimension of administration. In this study, survey technic was used as a tool of data collection.In the practice part of the research a questionnaire, including 43 questions, was used. First 27 questions of the questionnaire were asked for determining the reasons of conflict among the teachers at elemantary schools and rest of 16 questions were asked for determining the relationship among the reasons of conflict and teachers? performance. In the analysis of the data, a“five scale”measurement was used. The questionnaire was applied to seventy five teachers.In conclusion of the school should be balanced also teachers should be directed and informed about conflict and agreement.The conflict in the institution can be channeled to a democratic process and in efficient (constructive) system can be established.