Örgütsel kariyer planlama ve iş tatmini etkileşimi ve altın çini işletmesinde bir araştırma
Organizational career planning and job satisfaction interaction and a research in altin çini
- Tez No: 273349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışma yaşamı boyunca sıkça kullanılan kavramların başında gelen kariyer kavramı, çoğu kez meslekte yükselme, belirli bir statü elde etme, ilerleme ve tercih edilen bir meslek sahibi olma şeklinde ifade edilmektedir. Kariyer kavramı bireysel ve örgütsel hedeflerle doğrudan bağlantılı, bireyin yaşamı boyunca kısmen kontrol altına alacağı iş tecrübesi ve aktivitesiyle ilgili bir süreçtir.Kariyerin örgütsel boyutunu ilgilendiren kariyer yönetimi ise, bireylerin kariyerleriyle ilgili taleplerine cevap vermede, örgütte bireyin iş tatmininin ve buna bağlı olarak bireyin örgütte kalmasını sağlama tekniğidir. İnsan kaynakları yönetimi bakımından kariyer yönetiminin ayırıcı özelliği, bireylerin işletme içindeki hareketliliklerinin sağlanması, böylelikle kişilerin işlerinde motive olmalarıdır. Bireylerin iş yaşamlarında daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi kariyer yönetimi sayesinde olabilmektedir.Kariyer yönetiminin bir işlevi olan kariyer planlaması çalışanın sahip olduğu bilgi, yetenek, beceri ve güdülerinin geliştirilmesi ile çalışmakta olduğu örgüt içindeki ilerleyişinin ya da yükselmesinin planlanması olarak tanımlanabilir. Kariyer planlaması birey ve örgüt arasındaki ortak ilgilerin bir noktada bir araya getirilmesinde bir araç özelliği taşımaktadır. Kariyer planlaması faaliyetlerinin gerektiği gibi uygulanması ile çalışanlar ve örgüt bu durumdan olumlu etkilenecektir. Kariyer planlaması ile bireyler iş hayatında karşılaşacakları sorunları kolayca atlatacak ve ileride olmak istedikleri statüye gelmelerini sağlayacak böylelikle işlerinden gerekli tatmini alacaklardır. Kariyer planlaması ile iş tatmini arasına bir ilişki olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle örgütlerin iş tatminini arttırmak için kariyer planlama faaliyetlerine gereken önemi vermeleri gerekmektedir.Bu çalışmanın amacı, örgütsel kariyer planlamanın iş tatminin etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Bu amaçla birinci bölümde örgütsel kariyer planlamanın genel çerçevesi; ikinci bölümde iş tatmini kavramı ve üçüncü bölümde örgütsel kariyer planlamanın iş tatmini ile etkileşimi incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise örgütsel kariyer planlamanın iş tatmini üzerindeki etkisini belirlemek için seramik sektöründe faaliyet gösteren bir çini ve seramik işletmesinde çalışan işçilere yönelik bir anket uygulaması yer almaktadır. Anket soruları üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde demografik özellikler, ikinci bölümde iş tatmini ve üçüncü bölümde çalışanların kariyer planlama uygulamasına ilişkin davranışlarına yönelik sorular bulunmaktadır. Anket sorularının ikinci ve üçüncü bölümünde 5'li Likert tipi ölçek kullanılmıştır.Anket verilerinin analizinde SPSS 11.5 For Windows paket programından yararlanılmıştır ve frekans dağılımı, korelasyon, t testi ve faktör analizleri yapılmıştır. Sonuçlar literatür taraması ile elde edilen bilgilerle yorumlanmış ve Örgütsel Kariyer Planlamanın İş Tatminini etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Career concept that is among the main concepts that are commonly used throughout Work life, is defined as a rise in the profession, to obtain a certain status, progress, and to have a preferred profession. Career concept is directly linked with individual and organizational goals, and is a process that is related to the business experience and activity the individual takes partially control of throughout life.Career management concerning the organizational dimension of the career, is a technique to ensure responding to the request of individuals about their career, and to provide the individual's job satisfaction and the individual?s survival of the organization. The distinctive feature of the career management in terms of human resources is the mobility of individuals in the business and so people?s motivation in their work advance in a healthy way in the individuals? business life can be through career management.Career planning that is a function of career management, can be defined as the rise of the knowledge, skills, abilities and motivation of the employee?s ,and planning the development or progression within the employee?s organization . Career planning has the characteristics of a tool for gathering the common interests between individuals and organizations together at one point. With the implementation of career planning activities as required, the staff and the organization will be positively affected by this situation. With career planning Individuals will easily overcome the problems they encounter at work and in the future will bring them to the status they want to work thus they will get the necessary satisfaction. Career planning and job satisfaction is thought to have a relationship between. Therefore organizations are required to give due importance to career planning activities to increase job satisfaction.The purpose of this study is to explore the influence of organizational career planning on job satisfaction. With this purpose in the first part the general framework of this organizational career planning and in the second part the concept of job satisfaction and in the third section the interaction between organizational career planning and job satisfaction are examined. In the fourth part to determine the impact of the organizational career planning on job satisfaction a poll has been applied to a ceramic tile and pottery business sector worker. Questionnaire consists of three parts. In the first section the demographic characteristics, in the second part job satisfaction, and in the third section there are questions of employee behavior about career planning implementation. In the second and third sections of the survey questions a 5 Pieces Likert-type scale is used.For the analysis of survey data SPSS 11.5 for Windows package program was used and the frequency distributions, correlations, t tests and factor analysis were performed. Results were interpreted with data obtained by literature scanning and it was determined that Organizational Career Planning affects Job Satisfaction.