Kariyer planlama ve kariyer memnuniyeti ilişkisi: sivil havacılık sektörü yer hizmetleri çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between career planning and career satisfaction: a research on civil aviation sector ground services employees
  1. Tez No: 756965
  2. Yazar: NİGAR FİDE KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Örgütlerin rekabet üstünlüğü ve sürdürülebilir başarı elde etmesinde çok önemli bir unsur olan insan kaynağının, her geçen gün değişen bir çalışma ortamında etkili olabilmesi, istek ve beklentilerinin anlaşılması ve bu yönde etkili uygulamalar ortaya konması ile mümkün olup, kariyer planlama bu beklentilerin başında gelmektedir. Günümüzde bireyler, kariyerlerini nasıl inşa edecekleri ve geliştireceklerine daha fazla odaklanmakta; bu yönde yaptıkları çalışmalar ile birlikte örgütlerin de yardımına ihtiyaç duymaktadırlar. Doğru ve etkili bir kariyer planlama süreci birçok değişkeni etkilediği gibi, kariyer memnuniyeti üzerinde de etkili olmaktadır. Bu bağlamda çalışma, sivil havacılık sektörü yer hizmetleri çalışanlarında kariyer planlama ve kariyer memnuniyeti arasındaki ilişkiyi tespit etme amacı taşımaktadır. Araştırma, İstanbul, Ankara ve İzmir'de faaliyet gösteren yer hizmeti işletmelerinde çalışan 401 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemi, verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Veriler, SPSS programı ile işlenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırmada, bireysel kariyer planlamanın kariyer memnuniyeti üzerinde pozitif yönde anlamlı etkiye sahip olduğunu kısmen destekleyen sonuçlar elde edilmiştir. Örgütsel kariyer planlamanın ise kariyer memnuniyetini pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Çalışmanın, ilgili değişkenler arasındaki ilişkiyi fark etme, bu yönde etkili stratejiler ve uygulamalar oluşturma açısından sektör yöneticilerine, çalışanlarına ve konuya ilgi duyan araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Being effective in a working environment that is changing day by day, it is possible for human resources, which is a very important factor for organizations to achieve competitive advantage and sustainable success, by understanding their wishes and expectations and putting forth effective practices in this direction, and career planning is at the top of these expectations. Nowadays, individuals are more focused on how to build and develop their careers; along with their work in this direction, they also need the help of organizations. An accurate and effective career planning process affects many variables and also affects career satisfaction. In this context, the study aims to determine the relationship between career planning and career satisfaction in civil aviation sector ground services employees. The research was carried out with 401 participants working in ground services companies operating in Istanbul, Ankara and Izmir. Convenience sampling method was used to determine the participants, and the survey method was used to collect the data. The data were processed and analyzed with the SPSS program. In the research, results were obtained partially supporting that individual career planning has a positive and significant effect on career satisfaction. It has been determined that organizational career planning has a positive and significant effect on career satisfaction. It is thought that the study will contribute to sector managers, employees and researchers interested in the subject in terms of recognizing the relationship between the related variables and creating effective strategies and practices in this direction.