Sigara paketlerindeki yazılı mesajların üniversite öğrencilerinin sigara alışkanlıkları üzerine etkileri
The effect of warning signs used on cigarattes boxes on university students? smoking habit
- Tez No: 273384
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada sigara kullanımının üniversite gençliği arasındaki yaygınlığı, nedenleri ve sosyal pazarlamanın gençliğin sigaraya bakışını değiştirip değiştiremediği konuları incelenmeye çalışılmıştır. Üniversite öğrencilerinin sigara alışkanlıkları ile ilgili bilgiler, öğrencilerin demografik özellikleri, dini inanışları ve aile yapıları ile ilişkilendirilmiştir. Bu bilgiler yardımı ile de sigara kullanma davranışını paketler üzerindeki uyarı yazılarının etkileyip etkilemediği analiz edilmiştir.Çalışma için araştırma ve verilerle analiz yöntemi takip edilmiştir. Verilerin elde edilmesi aşamasında yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. İstatistiksel ve ekonometrik temel teknikler kullanılmıştır.Sigaraya karşı yürütülen savaşta tekniklere bakış anlamında sigara paketi üzerindeki uyarıların erkekler ve kadınlar tarafından çok iyi bir strateji olarak kabul edilmediği görülürken, en çok kapalı yerlerde sigara yasağının kabul gördüğü izlenmiştir.Anne ve baba eğitiminden dini inancın sigaraya karşı durabilmekte daha önemli bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Dini inanç arttıkça sigaraya bağımlılık oranı azalırken, ailenin aylık geliri arttıkça gençlerin sigaraya bağımlılığı artmaktadır.Üniversiteli genç için kardeşlerinin ve arkadaşlarının sigara kullanma alışkanlıklarının anne ve babanın alışkanlıklarından daha önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence of smoking among the youth of universities, its causes and social marketing?s possible effects on the view of university students about smoking habit are targeted to analyze. Collected data via survey questions about smoking behavior of university students is analyzed to observe connections between this behavior andstudents' demographic characteristics, religious beliefs and family structures. With the help of information on these connections, the influence of cigarettes? warning labels on students? smoking habit is analyzed.Research and data analysis methods were used in this study?s application part. The data is collectted by using the method of face to face survey analysis. After the dta collection, simple and main statistial and econometrical techniques aer used for further analysis.Warning labels on cigarettes? packages are used as a technique in the war against smoking. However, in this study it is found that both women and men in universities are not accepting warning labels as agood war technique. They think that up to date the best technique against smoking is the ban of smoking in all closed public places.According to one of the important results, religious faith is more important factor than the education level of the parents when youth needs to say no to smoking. On the one hand, the stronger religious beliefs, the weaker need for smoking; on the other hand, the more family income, the stronger need for smoking.It is determined that brothers?, sisters? and friends? smoking habits have stronger influnce than parents? habit on university students? smoking behavior.