Samsun ve çevresi mezar tipleri ve ölü gömme adetleri (MÖ. III. Bin ? MS. IV. yy.)
Grave typology and burial customs in Samsun and its vicinity (3rd millenium bc-4th century ad)
- Tez No: 273443
- Danışmanlar: DR. SERPİL SANDALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Samsun İli ve İlçelerini kapsayacak şekilde, MÖ. III. Bin'den başlayarak, Roma Çağı'na dek sürdürülen bir mezar tipolojisi ve ölü gömme adetleri çalışması kapsamında, ilk aşamada bugüne dek tasnif ve tescili yapılan ve kısmi bir şekilde yayınlanan mezarlar, çalışma kapsamında yeniden değerlendirilecektir. Bugüne değin hiçbir bilimsel çalışmada ortaya konulmayan her türden ve yukarıda bahsedilen tarihsel sürecin içerisinde yer alan mezar yapılarının ise tasnif ve istatistik çalışmaları yapılacak, mimari teknik çizimleri ve fotoğrafları mümkün olduğunca tamamlanacaktır. Bu mezarların yakın ve uzak çevredeki benzerleri ve içlerinde ele geçen buluntuların yardımıyla, olası tarihlemeleri yapılacaktır. Bu çalışmaların yanında MÖ. III. Bin'den, Roma Çağı'na dek ölü gömme adetleri incelenerek, kültürel devamlılığın sürüp sürmediği, zaman içerisinde ölü gömme adetleri açısından ne gibi yenilik ve değişikliklerin olduğu incelenerek, konuya sosyolojik bir boyut da katılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The scope of my thesis was to try to reevaluate the graves scattered at the districts and the city-center of Samsun which date from the 3rd millennium BC till the end of the Roman Period within the frame of grave typologies and burial traditions that have been registered, classified and partially published until the present day. Certain burial complexes which have not been published at any scientific research until now have also been studied and classified as much as possible, including their drawings, plans and photographical identifications. The possible dating of these graves was realized by the help of context material found within similar grave examples in the vicinity. Besides the burial material, the grave stelae from the Roman Period registered at the Samsun Museum were also included in our study. Apart from these the burial customs starting from the 3rd millennium BC until the end of the Roman Period were examined and the possible variations, alterations caused by the changing belief systems were determined thus adding a sociological approach to our study.