Salıpazarı ve çevresi (Samsun) florası
Flora of the environment of Salipazari (Samsun)
- Tez No: 472791
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma alanı, Samsun ilinin güneydoğusunda yer almaktadır. Alandan toplanan 363 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 74 familyaya ait 192 cins ve 249 tür ve türaltı seviyede takson tespit edilmiştir. Çalışma alanında endemik takson bulunmamaktadır. 8 takson Pteridophyta, 1 takson Gymnospermae ve 240 takson da Angiospermae'ye aittir. Angiospermae'lerin 226'i Dicotyledones'e 14'ü de Monocotledones'e aittir. Taksonlann fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir; Avrupa - Sibirya Elementi 72 (%28,91), İran - Turan Elementi 0 (%0), Akdeniz Elementi 8 (%3,21) ve geniş yayılışlılar ile fitocoğrafik bölgesine karar verilemeyenler ise 169 (%67,87)'dür.
Özet (Çeviri)
The research area is located in the southeast of Samsun province. In this study, 363 plant specimens were collected. As a result, we have seen that, the flora is composed of 74 families, 192 genera and 249 taxa which are specific and intaspecific rank. Endemic taxa does not exist in the research area. It also contains 8 taxa of Pteridophyta, Gymnospermae are represented with 1 taxa and Angiospermae with 240 taxa. 226 of Angiospermae belong to Dicotyledones and 14 of them belong to Monocotyledones. The distribution of taxons by phytogeographical regions is as follows: European Siberian Elements 72 (28,91%), Iranian Turanian Elements 0 (0%), Mediterraneaen Elements 8 (3,21%) and others, widespreaded and those of which phytogeographical region are unidentified, 169 (67,87%).