5G teknolojisinin sağlık alanındaki uygulamaları
Application areas of 5G technology in the health field
  1. Tez No: 702167
  2. Yazar: TUNCAY AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BURMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kablosuz mobil teknolojideki son gelişmeleri içinde barındıran 5G teknolojisinin iletişim alanına ciddi katkı sağlaması beklenmektedir. Mobil iletişim alanında ortaya çıkması muhtemel artımsal değişimlerin (incremental changes) bir benzerinin sağlık alanında da beklendiği söylenebilir. Özellikle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tıbbi teknolojilerdeki gelişmelere bağlı olarak yaşam sürelerinin uzaması ile yaşlı birey sayılarında artış görülmektedir. Yaşlı birey sayılarındaki artış beraberinde kronik hastalık görülme oranında artışa neden olmaktadır. Kronik hastalıklı bireylerin sayısında yaşanan artışın sağlık hizmetine olan talebi arttırdığı bilinmektedir. Artan talep sağlık hizmet sunum modellerinde bir paradigma değişimini kaçınılmaz kılmaktadır. Değişimin ne kadar gerekli olduğu içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemisi döneminde daha iyi anlaşılmıştır. Sistem ve çalışanlar üzerinde var olan yük Covid-19 salgınının eklenmesi ile birçok ülkede sağlık hizmetlerinin durma noktasına gelmesine neden oldu. Salgın döneminde sağlık çalışanlarının büyük bölümü Covid-19 hastalarının tedavisi ve yoğun bakım süreçleri ile ilgilenmiştir. Bununla birlikte kronik hastalıklar, akut hastalıklar ya da rutin kontroller için sağlık tesisi ziyareti gerçekleştirmek zorunda olan hastaların tedavi planlarında büyük aksaklıkların oluştuğu söylenebilir. Mevcut 4G teknolojisinin kısıtlı özellikleri ile bu sorunların üstesinden gelmesi mümkün gözükmemektedir. Özellikle nesnelerin interneti kavramının sağlık sisteminde kullanımı ile milyonlarca giyilebilir cihaz ve sensör üzerinden oluşacak devasa sağlık verisinin gecikmesiz ve güvenli bir şekilde aktarımı 4G teknolojisinin sahip olduğu iletim kapasitesi açısından mümkün gözükmemektedir. Dokunsal internet kavramı yaygınlaştığında hastaların uzak mesafelerden ameliyat olabilmeleri mümkün olabilecektir. Bu işlemlerin yapılması için gerekli düşük gecikme sürelerini 4G teknolojisi ile sağlamak imkan dahilinde görülmemektedir. 5G teknolojisinin sağlık tesisi odaklı yaklaşımı değiştirerek uzaktan hizmet anlayışının benimsenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Mevcut sağlık sisteminde hastalıklar, oluştuktan sonra tedavi süreci sağlık tesislerinde gerçekleşmektedir. 5G teknolojisi ile bu yaklaşımın değişeceği ve proaktif bir yaklaşımın benimseneceği düşünülmektedir. Proaktif yaklaşımın başarılı olabilmesi için bireylerin sağlık verilerinin sürekli izlenmesi gerekir. Hastalıklar ortaya çıkmadan veya ortaya çıktıktan sonra izlem, teşhis ve tedavinin uzaktan yapılabilmesi, sistemin sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahiptir. Uzak mesafelerden sağlık hizmeti sunumunun gerçekleştirilebilmesi için gerekli altyapıyı 5G teknolojisinin karşılayacağı beklenmektedir. Uzak mesafelerden sağlık hizmet sunumunun etkili şekilde gerçekleştirilebilmesi sağlık tesislerin yoğunluğunu azaltırken kaynakların da daha etkili ve verimli kullanılmasına imkân sağlayacaktır. Bu tez çalışmasının amacı, 5G teknolojilerinin sağlık alanında kullanılabileceği alanların bu teknolojinin yaratabileceği olumlu ve olumsuz yönleri de dikkate alınarak tespit edilmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için sistematik literatür taraması yöntemi sistematik patent taraması şeklinde uyarlanmış ve bilimsel patent dokümanları incelenmiştir. Veri tabanı olarak Lens veri tabanı seçilmiş, tarama sonucu erişilen veriler tam metin olarak indirilerek incelenmiştir. İnceleme sonucunda 5G teknolojilerinin sağlığın hangi alanına daha fazla katkı sağlayacağının anlaşılmasına ve bu teknoloji özelinde sağlık yatırımlarının hangi alanlara yapılması gerektiği konusunda farklı bir bakış açısı kazandıracağı düşünülmüştür. Çalışmada sağlık hizmetinin uzaktan sunulması alanında önemli değişimlerin yaşanacağına dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is expected that 5G technology, which includes the latest developments in wireless mobile technology, will make a serious contribution to the field of communication. It can be said that incremental changes (incremental changes) that appear in the field of mobile communication are also expected in the field of health. Depending on the developments in medical technologies, especially in developed countries, there is an increase in the number of elderly individuals with the prolongation of life expectancy. The increase in the number of elderly individuals causes an increase in the incidence of chronic diseases. It is known that the increase in the number of individuals with chronic diseases increases the demand for health services. Increasing demand makes a paradigm shift in health service delivery models inevitable. The need for change is better understood during the current covid-19 pandemic period. The burden on the system and employees, with the addition of the covid-19 epidemic, caused health services to come to a standstill in many countries. During the epidemic, most of the health employees were interested in the treatment of covid-19 patients and intensive care processes. However, it can be said that there are major disruptions in the treatment plans of patients who have to visit a health facility for chronic diseases, acute diseases or routine controls. With the limited features of the current 4G technology, it does not seem possible to overcome these problems. Especially with the use of the concept of the internet of things in the health system, it does not seem possible in terms of the transmission capacity of 4G technology to transfer the gigantic health data that will be formed over millions of wearable devices and sensors without delay and securely. When the concept of tactile Internet becomes widespread, it will be possible for patients to have surgery from a long distance. It is not possible to provide the necessary low latency times for these operations with 4G technology. It is thought that 5G technology will contribute to the adoption of the concept of remote service by changing the healthcare facility-oriented approach. In the current health system, the treatment process takes place in health facilities after diseases occur. It is thought that this approach will change with 5G technology, and a proactive approach will be adopted. In order for the proactive approach to be successful, the health data of individuals must be constantly monitored. It is critical for the sustainability of the system to be able to monitor, diagnose and treat remotely before or after the disease occurs. It is expected that 5G technology will provide the necessary infrastructure for the delivery of health services from long distances. Effective delivery of health services from long distances will reduce the density of health facilities and enable more effective and efficient use of resources. The aim of this thesis is to determine the areas where 5G technologies can be used in the field of health, taking into account the positive and negative aspects of this technology. In order to achieve this aim, the systematic literature search method was adapted as a systematic patent search and scientific patent documents were examined. Lens database was chosen as the database, and the data accessed as a result of the scan were downloaded and analyzed in full text. As a result of the review, it is thought that 5G technologies will provide a different perspective on understanding which area of health will contribute more and in which areas health investments should be made in this technology. In the study, findings were obtained that there will be significant changes in the field of remote delivery of health services.