Avrupa Birliği enerji politikası ve dış ticaretine yansımaları
European Union energy policy and effects on its foreign trade
  1. Tez No: 273592
  2. Yazar: ADEM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Avrupa Birliği'nin dünya üzerinde enerji tüketiminin en yoğun olduğu bölgelerden birisi olduğu, buna karşılık ise enerji kaynakları açısından ise yeterli imkânlara sahip olmadığı bilinmektedir. Bu kapsamda geliştirilen AB enerji politikası, hem enerjinin sadece bölgesel değil küresel etkileri olan bir sektör olması, hem de insanlığın ve dünyamızın geleceğini çok yakından ilgilendirmesi nedeniyle özel bir önem taşımaktadır. AB enerji politikası, rekabet gücü, enerji arzının güvenliği ve çevrenin korunması arasında bir dengeye vararak, toplam enerji tüketiminde kömürün payını korumayı, doğalgazın payını artırmayı, nükleer enerji santralleri için azami güvenlik şartları tesis etmeyi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmayı hedeflemektedir.Bu çalışmanın amacı; enerjinin Avrupa için önemini ortaya koyup, enerji politikalarının Avrupa Birliği'ndeki yerini belirleyerek, bu politikaların birliğin dış ticaretine olan etkilerini ortaya koymaktır. Buradan yola çıkarak, çalışmanın ilk bölümde öncelikle Avrupa Birliği'ni kuran anlaşmaları ve entegrasyon süreci anlatılıp, enerjinin Avrupa Birliği'nin kuruluşundaki önemine vurgu yapılacaktır. İkinci bölümde, Birliğin enerji politikalarının tarihsel gelişimini, hedefleri, eylem planları, enerji sektöründe iç pazar oluşturulmasına yönelik çalışmaları, enerji politikası araçlarının neler olduğu anlatılıp enerji politikalarıyla olan bağlantıları irdelenecektir. Üçüncü bölümde, diğer bölge ve ülkelerle olan enerji ilişkileri incelenecektir. Dördüncü bölümde, enerji politikaları kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye için bazı önemli doğalgaz ve petrol boru hatlarını ayrıntılarıyla anlatılacak, son olarak da dünya enerji görünümü, Avrupa Birliği'nin ekonomik durumu, dünya ekonomi ve ticaretindeki yeri, ithalatı ve ihracatı, enerji çeşitleri, rezervleri, kullanımları, enerji rakamlarının Birliğin ticaret ve bütçesindeki yeri, karbon emisyonları ve karbon piyasaları anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that European Union is one of the highest energy consuming areas of the world, but this area has not that much energy producing facilities. In this scope, European Energy politics takes a special importance not only because the energy politics have global effects rather than regional ones but also it is important to the future of the world and humanity also. The crucial aims of the European Energy Politics is to stabilize the share of the usage of coal, increase the usage of natural gas in aggragate energy production, to put into practice the maximum safety levels to the nuclear reactors and to increase the share of renewable energy production by creating a balance between competition, the safety of the energy supply, and the protection of the environment.The aim of this project is to determine the place of the energy politics in European Union and the effects of these politics to the foreign trade, by underlining the importance of energy for Europe. In the beginning of the Project the agreements that founded European Union and the entegration period will be evaluated by emphasizing the importance of the energy in the foundation period of the union. In the second part the historical development of the energy politics, the aims of them, action plans, the efforts for creating a domestic market in energy sector, and the tools of the energy politics will be told, briefly. Third part is to evaluate the relations of the Union with other countries. Consequently, at the fourth part, some oil and natural gas pipe lines which concerns both Turkey and European Union in these energy politics scope will be discussed in detail. And the view of the world?s energy resources, the economic structure and situation of European Union ,the place of the Union in world economics, the export and import levels, the different types of energy being used, the situation of the resources and the usage of them, the share of the energy in European Union budget, carbon emissions and carbon markets will all be discussed also.