Monte Carlo simülasyonu ile varyans rik primi hesaplaması
Variance risk premium calculating by using Monte Carlo simulation
  1. Tez No: 273661
  2. Yazar: OYA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE ÇİLİNGİRTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde finansal piyasaların derinliği ve karmaşıklığı, çok sayıda türev ürünün de piyasalara dâhil edilmesiyle birlikte önemli ölçüde artmıştır. Teknoloji de özellikle gelişen iletişimle piyasalardaki dalgalanma ve belirsizlikler giderek artmaktadır. Son yaşanan krizle birlikte, riskin belirlenmesi ve yönetilmesi oldukça önem kazanmıştır. Bu amaçla, çalışmada varyans risk primi formülleri ve hesaplama yöntemleri anlatılmış ve anlatılan bu yöntem ve formüllerin Türkiye piyasasında uygulanması yapılmaya çalışılmıştır. Varyans Risk Primi'nin doğrudan ve simülasyon kullanılarak, uygun verinin de bulunması halinde hesaplanabileceği görülmüştür. Risk Primi Serileri ise piyasada risk olgusu arttıkça artması piyasa şartlarına oldukça iyi cevap verdiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Nowadays, complexity of financial markets has increased with together a large number of derivatives included in the market. Especially, developing communication technologies lead to increase volatility and the uncertainty in the markets. With the recent crisis, determination and management of risk have become more important. For this purpose, in the study Variance Risk Premium (VRP) calculation methods and formulas were explained and the described methods and formulas were implemented in Turkish market. If appropriate data are available, it can be seen that VRP can be calculated by using direct and simulation method. VRP series have well responded to market conditions by higher increase in risk phenomenon.