Çok değişkenli varyans analizinde kullanılan test istatistiklerinin Monte-Carlo simülasyonu ile karşılaştırılması
Comparison of MANOVA test statistics with Monte-Carlo simulation
- Tez No: 493776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çok değişkenli varyans analizinde (MANOVA) kullanılan ve sıklıkla paket programlarda karşılaşılan ve gruplar arası çok değişkenli farkın test edilmesi amacıyla kullanılan dört test istatistiği mevcuttur. Bunlar Wilks'in Lamda istatistiği (Wilks' Lambda), Pillai iz istatistiği (Pillai's Trace), Hotelling-Lawley İz istatistiği (Hotelling's Trace), Roy'un en büyük özdeğere dayalı test istatistiğidir (Roy's Largest Root). Bu çalışmanın amacı bu test istatistiklerinin sağlamlığını Monte Carlo simülasyonu kullanarak I.Tip hata bakımından kıyaslamaktır. Bu çalışmada bağımsız değişkenin g=3, g=4 ve g=5 sayıdaki grupları için p=3, p=5, p=7 bağımlı değişkene ait n=10, n=30, n=60 gözlem sayıları ile artan ve sabit varyans durumu göz önünde bulundurularak, Normal, Lognormal ve Student's-t dağılımı kullanılarak veriler üretilmiştir. R programlama dili kullanılmıştır. Sonuçta her dağılımda dört test istatistiği için oluşturulan 54 kombinasyonda hesaplanan I.Tip hatalardan, nominal α =0.05 değerinden en az uzaklaşan test istatistiği Pillai İz test istatistiği olmuştur. Wilks'in Lambda ve Hotelling-Lawley İz test istatistikleri ise birbirlerine yakın sonuç vermişlerdir. Araştırıcılar analizlerinin karar aşamasında önerilen kıyaslama sonuçlarına göre karar verebilirler.
Özet (Çeviri)
There are four test statistics used in package programs (software) for the multivariate analysis of variance (MANOVA). These are Wilks' Lambda, Pillai's Trace, Hotelling's Lawley's Trace and Roy's Largest Root Test. The aim of this study is to compare the robustness of these test statistics in terms of type I error using the Monte Carlo simulation technique. In the method, datas are generated according to constant and increasing variance for g=3, 4, 5 group, p=3,5,7 dependent variables, n=10, 30, 60 sample sizes using Normal, Lognormal and Student's-t distribution. R programming language is used. In the 54 combinations created for the four test statistics in each distribution the Pillai's trace test statistic is the least deviating from nominal α =0.05. The researchers can decide according to the comparison results of the analysis suggested decision stage.