Yetkinlik bazlı işe alım: Büyük ölçekli işletmelerde bir araştırma
Competency based recruitment: A research in large scale firms
  1. Tez No: 273663
  2. Yazar: ALP ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünyada küreselleşmeyle birlikte insan kaynakları yönetimine verilen değer giderek daha da önem kazanmaya başlamıştır. İşletmeler arasında rekabet unsurunda en önemli etkenin insan gücü olduğunun farkına varılmış ve insana yapılan yatırım süreci her geçen gün artmaya başlamıştır. İnsan kaynakları yönetimi süreçlerinin de başlangıç noktasını işe alım süreci oluşturmaktadır. Bir kurumun başarısında söz sahibi olan insan gücünün işletmeye kazandırılması doğru ve etkin bir işe alım süreciyle gerçekleşmektedir. Bu noktada günümüz küresel iş ortamında işletmeler işe alım süreçlerinde yetkinliklere daha fazla yer vermeye ve işe alım sistemlerini yetkinliklere dayalı olarak tasarlamaya ve uygulamaya başlamışlardır.Bu çalışma, farklı sektörlerde yer alan ve ülkemizde faaliyet gösteren büyük ölçekli işletmelerde yetkinlik bazlı işe alım sisteminin nasıl işlediğine dair sürecin incelenmesi ve de işletmelerin bu sistemi uygulamalarının karşılaştırılması üzerine ortaya konulan bir çalışmadır..
Özet (Çeviri)
In the world with globalization , the value of the human resources management is getting important day by day. Among the firms, the most important thing due to rivalry has been recognised as manpower and the invesment of process to human being has increased day by day. Also recruitment process creats human resources management processes beginning period. To gain manpower who has say in the success of an organization to the enterprise eventuates with effective and correct recruitment process. At this point, in today's global job enviroment, companies started to give priority to competence in recruitment process and design recruitment processes due to the competences of applicants.This study is a kind of inquiry over large-scale companies' in various sectors recruitment processes that rustle in our country regarding competency-based system. Also this study shows the process of recruitment in concerning companies at various sectors and compares their applications over this system.