Kalite iyileştirmede istatistiksel proses kontrol tekniklerinen pareto analizi ve gıda sektöründe bir uygulama
Statistical process control techniques in improving the quality of the pareto analysis and application
- Tez No: 273692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle kalite ve kalite kontrol kavramlarına ilişkin tanımlara yer verilerek, istatistiksel kalite kontrol kavramı detaylı olarak incelenmiştir. İstatistiksel proses kontrolün yedi tekniği olan Neden-Sonuç Diyagramı, Çetele Diyagramları, Kontrol Çizelgeleri, Histogramlar, Dağılma (Serpilme) Diyagramı, Hata Yoğunluk Diyagramı ve Pareto Analizi ayrıntılı olarak incelenmiştir.Daha sonra, bir gıda firmasının üretim sürecindeki sorunlara ilişkin İstatistiksel Proses Kontrol Tekniklerinden Pareto Analizinin uygulanması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first, the concepts of statistical control were reviewed in detail. Seven techniques of statistical process control, Causes and- Effect Diagrams, Log Diagram, Control Chart, Histograms, Scatter Diagrams, Defect ? Concentration Diagram and Pareto Analysis, are througly examined.Then, problems related to a food company in the production process of Statistical Process Control Techniques examined the application of Pareto Analysis.