İstatistiksel kalite kontrol: Kırmızı et sektöründe bir uygulama
Statistical quality control: An application in red meat sector
- Tez No: 562464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILDIZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMTAZ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle kalite ve kalite kontrol öğelerinin tanımlarına yer verilerek, istatistiksel kalite kontrol kavramı detaylı olarak incelenmiştir. İstatistiksel proses kontrolün yedi tekniği olan Neden-Sonuç Diyagramı, Çetele Diyagramları, Kontrol Çizelgeleri, Histogramlar, Dağılma (Serpilme) Diyagramı, Hata Yoğunluk Diyagramı ve Pareto Analizi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı kırmızı et üretiminde faaliyet gösteren bir firmada İstatistiksel Proses Kontrol ile sürecin kontrol altında olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçla Konya ilinde faaliyetlerini sürdüren bir gıda işletmesinde üretim sürecinden toplanıp kalite kontrol laboratuarında incelenen numunelerden elde edilen veriler doğrultusunda kontrol çizelgeleri ile analiz edilmiştir. Daha sonra bir diğer Proses Kontrol Tekniklerinden olan Pareto Analizi ve teknik ekiple yapılan toplantılarla oluşturulan Neden Sonuç Diyagramı uygulaması incelenmistir. Etin kalitesine etki eden baton ağırlığı, yağ miktarı, pH oranı ve su aktivitesiyle ilgili olarak toplanan veriler ışığında sürecin yağ miktarı ve baton ağırlığı için kontrol altında olmadığı görülmüş ve problemlerin nedenleri teknik ekiple birlikte tartışılmıştır. Daha sonra da yapılabilecek iyileştirmeler hususunda firmaya tavsiyeler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, first of all, definitions of quality and quality control elements are given and statistical quality control concept is examined in detail. Seven techniques of statistical process control, Cause-Effect Diagram, Score Diagrams, Control Charts, Histograms, Spreading Diagram, Error Density Diagram and Pareto Analysis are discussed in detail. The aim of this study is to determine whether the process is under control with Statistical Process Control in a company operating in red meat production. For this purpose, it was analyzed with control charts in line with the data obtained from the samples collected from the production process in a food business operating in Konya province and examined in the quality control laboratory. Then, another Process Control Techniques, Pareto Analysis and Cause and Effect Diagram application, which were formed by meetings with technical team, were examined. In the light of data collected about baton weight, fat amount, pH ratio and water activity affecting meat quality, the process was not under control for fat amount and baton weight and the causes of the problems were discussed with the technical team. Subsequently, recommendations were made to the firm for any improvements that could be made.