The importance of P-CMM in IT companies and the role of human resources management
BT (Bilişim Teknolojisi) şirketlerinde P-CMM'in önemi ve insan kaynakları yönetiminin rolü
- Tez No: 273704
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tarihin ilk yazılı kaynağı sayılan Sümer'den beri insan dünyayı şekillendiren güç olarak sahip olduğu hünerlerle anılmaktadır. Kişisel yeteneklerin bu önemli ama tanımı gereği sınırlı durumu , büyük işler yapmak için insan yeteneklerinin amaca yönelecek şekilde yönetilmesi kavramını da beraberinde getirmektedir . Bu kavramın mükemmelleştirilmesi için gösterilen çabalar , geliştirilen model ve sistemler de insan var oldukça ve ürettikçe değişerek ve gelişerek insanın evrimini takip etmeye devam edecektir .P-CMM ( People Capability Maturity Model ) , Kişi Yetenek Olgunluk Modeli de bu evrimin son halkalarından biridir. Amacı özellikle bilişim çağının beraberinde getirdiği ivmelenerek değişen rekabet ortamında , şirketleri insan kaynakları temelinde değerlendirmek ve değişim dalgalarına hızlı yanıt verecek yeteneklerle donatmaktır. Bu iddiada olan pek çok kavramdan farklı olarak P-CMM , değerlendirme ve geliştirme sürecine beş basamaklı bir yapı ile sistematik olarak yaklaşmaktadır.Bu çalışmada P-CMM'in bilişim teknolojisi şirketleri için önemi üzerinde durulmuş ve insan kaynakları yönetiminin konuları ile etkileşimi irdelenmiştir. Özellikle Türkiye'de bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde yapılan anket çalışmasının P-CMM'in sektördeki algılanışı hakkında yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the so called first written sources of the history , the Sumer , human is defined as the power changing the world with its abilities . Emphasizing the importance of the human ability but also noting its limits , inherently states the concept of management to objectives which is needed to drive these individual abilities to do big tasks . The efforts to perfect this concept , continuous development of models and systems will follow human evolution as long as the human kind exists and produces.P-CMM ( People Capability Maturity Model ) , is one of the latest rings in the chain of this evolution. In especially this information era and today?s continuously changing competitive environment , its aim is to evaluate companies on human resources basis and to arm them so as to counteract to waves of change in an agile manner . Aside from many of the concepts who attempt to address this , P-CMM has a systematic approach to the process of appraising and developing with a five step ladder like structure.In this study , the importance of P-CMM for IT ( Information Technology ) Companies has been investigated and its interaction with Human Resources issues has been examined. It is expected that the field research which is done within the context of this study , will be an indicator of how P-CMM is perceived amongst the Turkish IT companies.