Kooperatiflerde pazarlama yönetimi açısından sosyal pazarlama ve bir uygulama
Social marketing in terms of marketing directions in cooperatives and an application
- Tez No: 273706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR PİRTİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde toplumsal konuların önemi gün geçtikçe daha fazla artmaktadır. Toplumsal sorunların aşılmasında kooperatifler de önemli bir yere sahiptir. Bu kapsamda kooperatifler halkın yararına olacak kooperatifçilik çalışmalarının benimsenmesi yönlü faaliyetler yürütürken pazarlama tekniklerinden de yararlanmaktadırlar. Sosyal pazarlama olarak ifade edilen bu pazarlama uygulamaları geleneksel pazarlama uygulamalarına göre farklılıklar göstermektedir. Bu tez çalışmasında kooperatiflerde pazarlama stratejileri açısından sosyal pazarlamanın rolü anlatılmış ve bunun üzerine araştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the importance of social subjects are increasing more and more. Cooperatives have a big role in resolving social problems. In comprehension, cooperatives are benefiting from the marketing technics while they are carrying on the business of adopting the runing of cooperative trading system. This marketing application which are also called social merketting are in different from traditional marketing applications. In this dissertation study; the role of social marketing in terms of the marketing strategy in cooperatives is defined and whereon searchs are done.