The structure and development of foreign investments in Azerbaijan
Azerbaycan'da yabancı yatırımların yapısı ve gelişimi
  1. Tez No: 273718
  2. Yazar: ELKHAN HASANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YÜKSEL MERMOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Son yıllarda uluslararası piyasalarda görülen globallesme, ülkelerarası ticaretin ve sermayeakısının önündeki engelleri kaldırıcı bir etki yapmaktadır. 1990'ların basında gelismis ülkelerdengelismekte olan ülkelere doğru yoğun bir sermaye akısı görülmektedir. Çesitli ülkelere giren sermayehareketlerindeki artıslar bu ülkelerdeki yatırımları artırarak büyümeyi olumlu bir sekildeetkileyebilmekte.“ Azerbaycan'da Doğrudan Yabancı Yatırımların Yapısı ve Gelisimi”konuluarastırmada, ilk olarak Bu çalısmanın birinci bölümünde Doğrudan Yabancı Yatırımlarının (DYY)tanımı verilmis, DYY'nin türleri ve DYY ile ilgili teorilere değinilmis, portföy yatırımları ve DYYkarsılastırılması yapılmıs ve DYY'de karar alma süreci gösterilmistir. Uluslararası doğrudan yabancıyatırımlarını yabancı ülke ve ev sahibi ülke açısından etkileyen faktörler irdelenmis ve DYY'ye yönelikuluslararası kuruluslar ve onların görevleri ile ilgili bilgi verilmistir.?kinci bölümde, bağımsızlık öncesi ve sonrası Azerbaycan'daki ekonomik yapı, bağımsızlıkdönemiyle baslayan yukarıda belirtildiği gibi 1990'lardan sonrasına raslanan Azerbaycandaki ekonomik gelismeler ve bu gelismelere paralel olarak yatırım tesvikleri incelenmistir.Üçüncü bölümde, küresellesme ile bağlantılı olarak doğrudan yabancı sermayeyatırımlarındaki gelismeler, DYY'nın Azerbaycan ekonomisindeki Yeri, Yapısı ve Dağılımı. Dahasonra ise, doğrudan yabancı yatırımcıların ülke tercihini etkileyen faktörler, ülkelerin daha fazladoğrudan yabancı sermaye yatırımı çekmek için uyguladıkları tesvik politikaları ve doğrudan yabancısermaye yatırımlarının bölgesel ve sektörel dağılımı yer almaktadır.Uygulama kısmından olusan dördüncü bölümde DYY'nin Gayri Safi Yurt ?çi Hasıla (GSY?H)ve ?hracat üzerindeki etkisini bulmayı amaçlayan model çalısması yapılmıstır. Çalısma sonucundaDYY'nin GSY?H'i ve ?hracatı etkilediği sonucuna varılmıstır
Özet (Çeviri)
Difficulty between countries of having easy trade and the obstacles which was appeared oncapital course come to the end by the globalization. At the begining of 1990 It was seen densely stockflowing from developed countries to developing countries. Those flowing capitals have an importantrole on increasing investments that influence grows of country economy.In my thesis“The Structure and Development of Foreign Direct Investments in Azerbaijan”first of all I explain the definition of Foreign Direct Investments (FDI) is given, the theories about FDIand FDI types are explained. Portfolio Investments and FDI are compared and the decision process ofFDI is explained. Also, factors that affect FDI are studied from the point of view of both foreign anddomestic country. International organizations concerning FDI and their functions are explained.At the second part I betray Economy of Azerbaijan in Soviet Union and latter. Lately Isearched economical grows which began by the independece and collaterally accomplished incitementand reforms by the government in order to attract foreign investments.At the third part closely to globalization I discussed developing of direct foreign investmentsin Azerbaijan Republic and it's place, stucture and dispersion in Azerbaijan economy. Afterwardsfactors which effects country preference and encouragements given by government to attract directforeign investments to country. Following direct foreign investments regional and sectoraldistribution.In the last part, a model study is performed that aims to find effect of FDI on GDP andExport. In the result of the Study it is concluded that FDI has effect on GDP and Export.