İş sağlığı ve güvenliği yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenin cismani zararlar bakımından cezai sorumluluğu
The criminal liability of the employer regarding the bodily harms who fails of comply with it is obligations of safety and health at work
- Tez No: 273723
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yoğun üretim ve sanayileşme faaliyetine bağlı olarak gelişen karmaşık üretim sürecinin ve ortamının neden olduğu iş kazaları sonucu, işçi ölümleri, yaralanmaları ve uzuv kayıpları meydana gelmektedir. İş kazalarının nedenleri, işçilerin eğitimsiz olması ve dikkatli çalışmaması sebebiyle gerçekleşebileceği gibi çoğunlukla işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini almamasından, işçilere gerekli eğitimi vermemesinden, eğitim verse bile iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin işçiler tarafından uygulanıp uygulanmadığının denetiminin yapılmamasından kaynaklanmaktadır.İş sağlığı ve güvenliği hükümlerine aykırılık hallerinde işverenlere idari para cezası, işyeri kapatılması veya faaliyetinin durdurulması gibi birçok idari yaptırım uygulanmaktaysa da, hiçbirisinin hürriyeti bağlayıcı cezalar kadar caydırıcı olmayacağı açıktır.Uygulamada, işverenler tarafından İş Kanunu ve ilgili yönetmelikler tarafından kendisine yüklenen iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini ihlal edilmesi neticesinde meydana gelen iş kazası sonucu gerçekleşebilecek ölüm ya da yaralanma olaylarında dikkatsiz ve özensiz davranışlarından dolayı taksirli eylemleri nedeniyle işverenlerin sorumlu tutulması gerektiği kabul edilmekte ve bu konuda birçok dava dosyasında sorumlu ve kusurlu işveren ve işveren vekilleri hakkında hüküm kurulmaktadır.Kanaatimizce işveren veya işveren vekili bilinçli taksirden sorumlu tutulacağı gibi olası kastından dolayı da sorumlu tutulabilecektir. Bir an için hiçbir işverenin kastından sorumlu tutulamayacağı diğer bir anlatımla hiç bir işveren işçisinin ölmesini veya yaralanmasını istemese bile aslında sorumluluk olası kast dolayısı ile sağlanabilir.Görülen iş ile işçinin hayatı karşılaştırılamayacağına göre, bu durumda işverenlere işin görülmesi sırasında gerçekleşebilecek riskleri en aza indirme konusunda büyük görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of the intensive production and industrialisation activities and because of the bad employment conditions deaths of employees, serious injuries or loss of organs occur. Although these accidents might result from the fact that employees are uneducated or they do not work carefully, in general these accidents result from the fact that the employer who do not take enough security precautions, or do not educate their employees properly, or do not check whether appropriate security measures are used or not in the field of employment.Despite of the fact that there are a lot of labour legislation which prohibits the employer from failing to secure their employees life and prescribes that the employer must provide a healthy environment for their employees and punishes those who contravene with these provisions, even so it is clear that none of these pieces of legislation are persuasive and convincing.In practice, it is accepted that in the case of negligence of the employer, she or he will be personally liable for any damage to his or her employee. With this regard, there are so many decided cases in the past whereby employers were found guilty of negligence and failing to perform his duty. The relevant labour legislation plays a crucial role in this regard.In our opinion, the employer might be found guilty of intentional damaging of his employee. Although it is thought that no employer will damage or murder his employee intentionally, the possibility of intention can be proven by showing that he failed to perform his responsibilities either negligently of intentionally depending on the facts of each particular case.There is a vital duty upon the employer to make sure that the employment conditions are sufficient to protect the employees.