Hz. Muhammed döneminde sosyal ve dini hizmetler bakımından kadın
During Muhammad period social and religious missions in terms of woman
  1. Tez No: 461276
  2. Yazar: MURADİYE CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFAETTİN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İslam dinin teşekkülünde vahiyle birlikte dini-siyasi-edebi-içtimai ve medeni her sahada yerini almaya çalışan, kadının bilinçlenme sürecinden, kazandığı niteliklerden ve Asr-ı Saadet'te sosyal ve dini hizmetler hanımlar tarafından nasıl gerçekleştirilmekteydi sorusundan yola çıkılmıştır. Günümüz sosyal ve dini hizmetlerde kadın algılarına ışık tutabilmek için, cahiliye dönemi toplumunun ve Kur'an-ı Kerim'in kadına bakış açısına değinilmiş olup kadının konumunun anlaşılmasına yardımcı olunması amaçlanmıştır. Araştırmamız Sosyal ve Dini hizmetler olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sosyal hizmet alanında hanım sahabiler, Kutlu Nebi'den aldıkları eğitim ve terbiye ile başta gündelik hayat, insan ilişkileri, eğlence ve giyim-kuşam konusunda Yaratıcısına ve topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmişlerdir. Siyasal alanda devrin şartları gereği seçilme hakkını elde edememiş fakat biat ederek seçme hakkını kullandıklarını görmekteyiz. Çalışma hayatı içerisinde bilfiil bulunmuşlar, cihada iştirak ederek hem cephe önünde hem cephe gerisinde hizmet vermişlerdir. Dini hizmetler alanında ise; İslam dininin yayılmasında hanımların yüklendiği misyon, biat, hicret, ibadet hayatı ve eğitim-öğretim bölümleri ele alınmıştır. Bu dönemde hanımlar, muhatab olduğu dinin vecibelerini öğrenmek için cemaat halinde yapılan dersleri yeterli bulmamış, ilk Öğretmen olan Hz. Peygamber'den özel bir ders günü talebinde bulunarak Suffat'un-Nisa adıyla anılan eğitim kurumunun temelinin atılmasına ve bilinçli bir toplumun yetişmesine vesile olmuşlardır. Hz. Peygamber'in içinde yaşadığı, aralarında yetiştiği İslam öncesi Mekke toplumunda kadınların düşen değeri, İslam dini ile beraber olması gereken seviyeye tekrar yükselmiştir. Hanım sahabiler böylelikle sosyal ve dini hayatta daha aktif rol oynamaya başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
In the formation of Islam religion with revelation, religious-political-literary-social and in each çivil field, trying to take place, from the proceses of awareneses of womn, gained the qualifications and“Asr-ı Saadet”in the social and religious services has set out how the question was carried out by lady. Nowdays in order to hinghlight woman's perspektives in social and religious missions, pre- İslamic age of ignorance and Koran had been mentioned woman's perspektive and ıt had been purpojed to assist the positions of woman. Research consists of two parts, social and religions missions. In social mission area, woman, who had known prophed, had fulfilled their responsibilities to God and the society about daily life, human relationship, entertaintment and apperal with the education and nur ture that they had leoint form Blessed Prophet. Political, thinking about the conditions of that area, they didn't get the riht to be elected but they used their right to elect someone by obeing. They completely existed in the working life. By attending the war survised both in the front line and behind the front. In the area of religions section; the mission that woman imported in spreacling of Islam religion allegiange, emigration, worship life education and training section had been tackled. In this area, woman hadn't found adequate the couise that hat been made with community to leain religions duty. They had asked for a personal lesson for Prophet, who was the first teacher. The woman had brought about consciaus society and they had caused to found an educational institution which wos called Suffat'un-Nisa. Decreasing woman's worth pre-İslamic Mecca Society that the Prophet lived in, had increased with İslam religion again. So woman, who had known Prophet, had taken an active role social and religious life.