İletişim formu olarak müziğin klasik enstrümanlarından udun Türklerle yolculuğu
Journey of the oud as a classical instrument of music as cultural form
  1. Tez No: 273780
  2. Yazar: MURAT RASİM İNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada, kitlelere sunulan ve dışarıda tutulan müziksel beğenilerin ve gürültülerin düzenlendiği ve çeşitliliğin kontrol altında tutulduğu günümüzde milli kültürlerin karşılıklı aktarımında ve paylaşımında yeniden gözden geçirilebilecek ve kurulabilecek gerçeklikleri keşfetmek üzere bir zemin oluşturacak köken ortaklıklarını ve kültürel etkileşimlerini müziğin çağları aşan klasik ve biricik enstrümanı ud ve Osmanlı kültürü vasıtasıyla irdelemeye çalıştım.Geçmiş çağlardaki karşılıklı alışverişlere bir vefa olarak, karşılıklı hoşgörü ve seremoni anlayışının sürdürülmesi açısından gerekli olan ortak kökenlerin keşfi için çevremizdeki gürültü saydığımız sinyallere kulak vererek evrimsel gerçeklikteki, görülen ve görülmeyen, nedensellikler silsilesini anlamlandırarak sese ve sessizliğe saygıyı ve karşılıklılığı sürdürmek üzere?
Özet (Çeviri)
In this study, I tried to observe contemporary state of controlled and presented music and environmental noise for the benefit of cultural preservationand international sharing to find common realities with interactive origins by explicating overage instrument of music, ?oud? and ottoman culture.Hope to keep continuity of alternate cultures ceremonies with a respect to both message and silence?