İşletmelerde tedarikçi geliştirme programları üzerine bir araştırma
A research on supplier development programs in business
- Tez No: 273779
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ERCAN GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada tedarikçi geliştirme faktörlerin satınalma performansı üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Tedarikçi geliştirme faktörlerinin satınalma performansı üzerine etkisinin olup olmadığını ölçülerek firmalara ne tür avantajlar sağlayacağı yönünde ipuçları verilmeye çalışılmaktadır.Araştırma, firmaların tedarikçi geliştirme programlarını oluşturan faktörlere verdikleri cevapların değerlendirilmesi başlamaktadır. Araştırmada toplam 119 cevaplayıcı kapsamaktadır. Veri toplamak için anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma hipotezini test etmek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda tedarikçi geliştirme faktörlerinin satınalma performansı üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research we tried to determine the influence of supplier development factors on purchasing performance. To survey a vessel of Supplier development factors on purchasing performenc and try to determine the meaning advantage to firmsThis research starts with rating formative answers of supplier development factors. This research covers 119 answers. To get info they use survey method. To make a test of research hypothesis we use Multiple Lineer Regresion Analyse. End of the research they decided Supplier development factors are prevail on purchasing performence.İstanbul, 2010Orkun Demirbağ