Türkiye'deki çocuk ve gençlik orkestralarının idari, eğitsel ve sanatsal yapılanmasına ilişkin bir durum çalışması
A case study on administrative educational and artistic structuring of children and youth orchestras in Turkey
  1. Tez No: 788664
  2. Yazar: TOLGA UĞURVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİR GÜLAHMEDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türkiye'deki çocuk ve gençlik orkestralarının idari, eğitsel ve sanatsal yapılanmalarını yönetici ve orkestra şefi görüşleri doğrultusunda saptamayı amaçlayan bu çalışma, nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada amaçsal örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırma örneklemini; Türkiye'de özengen müzik eğitimi kapsamında 2020-2021 eğitim-öğretim yılında faaliyet gösteren 10 çocuk ve gençlik orkestrası oluşturmaktadır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından yönetici ve orkestra şeflerine uygulanmak üzere geliştirilen iki ayrı görüşme formu, araştırmacı tarafından toplanan dokümanlar ve katılımcılar tarafından paylaşılan arşiv kayıtları kullanılarak toplanmıştır. Orkestraların yönetici ve şefleriyle yürütülen bu çalışmada görüşmeler yüz yüze ve Covid-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi Zoom uygulaması üzerinden yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen nitel verilerin çözümlenmesinde içerik analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sürecinde toplanan doküman ve arşiv kayıtları ise görüşmelerden elde edilen verilerin desteklenmesi amacıyla toplanmış, herhangi bir analiz işlemine tabi tutulmamıştır. Araştırma sonucunda, orkestra yöneticilerinin görüşlerine göre; çocuk ve gençlik orkestralarının büyük çoğunluğunun ilçe belediyesine bağlı olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte orkestralarda idari işlerin yönetilmesindeki görev dağılımına ilişkin; prova ve ders programının bilgilendirilmesi, nota hazırlığı ve evrak işlerinin düzenlenmesinde genellikle sorumlu bir çalışanın olduğu, orkestra şefi, eğitmen ve koordinatörlerinde süreç içerisinde yer aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca çocuk ve gençlik orkestralarının gerçekleştirdikleri sanatsal proje ve etkinliklerin; konser, yurt içi ve yurt dışı turne, çevrimiçi etkinlikler, televizyon yayını, tanıtım videosu, CD kaydı ve belgesel olduğu belirlenmiştir. Orkestra şeflerinin görüşlerine göre; tüm orkestraların repertuvarlarında temel olarak uluslararası sanat müziğine (klasik müzik) yer verdiği, bununla birlikte caz müziği, popüler müzik ve geleneksel müziklerin (yerel, halk, askeri) orkestra düzenlemelerinin de seslendirildiği belirlenmiştir. Ayrıca öğrencileri müzikal olarak geliştirici, motive edici ve onlara tanıdık gelen müziklerin tercih edilmesinin yanı sıra orkestranın kurulduğu bölge, içinde bulunduğu koşullar ve toplumla uyum içerisinde olması gibi etkenlerin orkestraların repertuvar seçiminde belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte orkestralarda eğitim sürecinde karşılaşılan zorlukların genellikle öğrenci devamsızlığı, eğitim süresinin yetersizliği, öğrencilerin çalışmaması, maddi sıkıntı ve çalgı eksikliği olduğu tespit edilmiştir. Orkestralarda eğitim sürecinde karşılaşılan zorluklara yönelik ise orkestra şeflerinin problemlere karşı çözümcül yaklaştıkları, öğrencilere karşı teşvik edici ve disiplin sağlayıcı yaklaşımda bulundukları, provaya katılamayan öğrenciler ile ek ders yaptıkları ve ailelerin farkındalıklarını arttırmak için veli ile iletişim hâlinde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to determine the administrative, educational and artistic structures of children and youth orchestras in Turkey in line with the opinions of the managers and conductors, was carried out with the case study design, which is one of the qualitative research approaches. Snowball sampling method, one of the purposive sampling methods, was used in the research. In this context, the research sample consists of 10 children and youth orchestras operating in the 2020-2021 academic year within the scope of private music education in Turkey. In the study, the data were collected using two separate interview forms developed by the researcher to be applied to the managers and orchestra conductors, the documents collected by the researcher and the archive records shared by the participants. Carried out with the managers and conductors of the orchestras, the interviews in the study were held face-to-face and through the online Zoom meeting due to the Covid-19 pandemic. Content analysis technique was used to analyze the qualitative data obtained from the interviews. The documents and archive records collected during the research process were collected to support the data obtained from the interviews and were not subjected to any analysis process. As a result of the research, according to the opinions of the orchestra managers, it was determined that the majority of the children and youth orchestras were affiliated with the district municipality. In addition, regarding the distribution of duties in the management of administrative affairs in orchestras, it has been determined that there is usually a responsible employee in informing the rehearsal and curriculum, preparing notes and organizing paperwork, and that the orchestra conductor, instructors and coordinators are also involved in the process. In addition, it was found out that the artistic projects and activities carried out by children and youth orchestras were concerts, domestic and international tours, online events, television broadcasting, promotional videos, CD recordings and documentaries. According to the opinions of the orchestra conductors, it was revealed that all orchestras mainly included international art music (classical music) in their repertoire, while jazz music, popular music and traditional music (local, public, military) were also vocalized. Furthermore, it was concluded that factors such as the musical development, motivation and familiar music of the students, as well as the region where the orchestra was established, the conditions it was in and its harmony with the society were determinant in the repertoire selection of the orchestras. However, it was determined that the difficulties encountered in the education process in orchestras were generally related to student absenteeism, inadequate duration of education, inability of students to work, financial distress and lack of instruments. Regarding the difficulties encountered in the education process in orchestras, it was determined that the orchestra conductors were resolute towards the problems, they had an encouraging and disciplinary approach towards the students, they had additional lessons with the students who could not participate in the rehearsal, and they were in contact with the parents to increase the awareness of the families.