Lisans müzik öğrencilerinin farklı müzik türlerine yönelik duygusal algıları üzerine bir değerlendirme
An evaluation on undergraduate music students' emotional perceptions towards different music types
  1. Tez No: 951756
  2. Yazar: KÜBRA MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, lisans düzeyinde müzik eğitimi alan öğrencilerin, farklı müzik türlerine yönelik duygusal algılarını inceleyerek, onların çok yönlü müzikal kimlikler geliştirmelerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Farklı kültürel yapılar içinde şekillenen müzik türleri, bireylerin duygusal algıları üzerinde çeşitli etkiler yaratmak açısından önem taşımaktadır. Müzik sadece bir sanat formu olmanın ötesinde, bireylerin duygusal dünyasını etkileyen güçlü bir iletişim aracı haline gelmiştir. Bu bağlamda, Barok, Klasik, Romantik, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Arabesk, Pop, Rap, Rock, Mehter ve Eğitim Müziği gibi çeşitli türlerin üniversite öğrencilerinde oluşturduğu duygusal tepkiler kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, hem nicel hem de nitel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem yaklaşımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel veriler; her bir türe ait bir müzik eseri dinletilerek, öğrencilerde uyandırdığı duygular 10 maddelik 5'li Likert tipi anket aracılığıyla geliştirilen ve farklı tonal yapılardaki müzik örneklerinin dinletilmesinden sonra uygulanan çoktan seçmeli sorularla elde edilmiştir. Nitel veriler ise, öğrencilerin her müzik parçasına verdikleri tepkileri ve duygusal yorumlarını daha ayrıntılı biçimde ifade etmelerine imkân tanıyan açık uçlu sorular yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler, betimsel istatistikler ile çözümlenmiş ve nicel bulgular grafikler ve tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin farklı müzik türlerine verdikleri duygusal tepkilerin belirgin şekilde farklılaştığını ortaya koymuştur. Majör tonlu ve ritmik eserler daha çok neşe ve enerji gibi olumlu duyguları tetiklerken; minör ve makamsal yapılar hüzün ve melankoli gibi duygularla ilişkilendirilmiştir. Nitel bulgular, bireysel farklılıkların öğretim sürecinde dikkate alınması gerektiğini vurgulamış; genel olarak müzik eğitiminin teknik becerilerin yanı sıra duygusal farkındalık ve ifade becerilerini de kapsaması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the development of multifaceted musical identities in undergraduate music education by examining students' emotional perceptions of different musical genres. Musical genres shaped by different cultural structures will be considered to have diverse effects on emotional perceptions. Music has become more than just an artistic formula; it has become a powerful communication tool that embodies the emotional world you will experience. In this context, the emotional reactions that occur in universities across various genres, such as Baroque, Classical, Romantic, Turkish Art Music, Turkish Folk Music, Arabesque, Pop, Rap, Rock, Mehter, and Educational Music, are intensified. The research employed a mixed-methods approach, utilizing both quantitative and qualitative data collection techniques. Quantitative data were collected through a 10-item, 5- point Likert-type questionnaire developed by having students listen to a musical piece from each genre, and the emotions it evoked were assessed using multiple-choice questions administered after listening to musical samples with different tonal structures. Qualitative data were collected through open-ended questions that allowed students to express their reactions and emotional interpretations of each piece in more detail. The data were analyzed using descriptive statistics, and the quantitative findings are presented in graphs and tables. The research results revealed that students' emotional responses to different musical genres varied significantly. While major and rhythmic pieces evoked more positive emotions such as joy and energy, minor and modal structures were associated with emotions such as sadness and melancholy. Qualitative findings emphasized the need to consider individual differences in the teaching process, and concluded that music education should encompass emotional awareness and expressive skills in addition to technical skills.