Gulâmî'nin ?Dâsitân-ı Hadîcetü'l-Kübrâ? adlı eseri
An analysis on al-Dasitan al-Hadija al-Kubra by Gulami
- Tez No: 273827
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çalışmada, Gulâmî'nin Dâsitân-ı Hadîcetü'l-Kübrâ adlı eseri günümüz Türkçesine aktarılmıştır. Şâirin destânına konu olması bakımından Hz. Hatice hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Şâirin hayatı ve edebî kişiliği hakkında kaynaklarda yeterli bilgiye ulaşılamadığından Gulâmî'nin destanı üzerinde derinlemesine tetkiklerde bulunulmuştur. Eser, şekil ve muhtevâ açısından incelenmiş, mevlid türü ile benzeyen ve ayrılan yönleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, Gulami?s al-Dasitan al-Hadija al-Kubra transferred to contemporary Turkish. General information is given about al-Hadija as the subject of the poets? epic. Sufficient information could not be reached about poet's life and his personality in the literary sources but in-depth investigations were made on the poet?s epic. al-Dasitan is reviewed in terms of form and content, similar and differing aspects have been introduced with Mawlid