Kültür açısından uluslararası iş müzakereleri ve müzakere stilleri üzerine bir araştırma
Analyzing international business negotiations from a cultural perspective and a research about negotiation styles
- Tez No: 273832
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ERCAN GEGEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma kapsamında farklı kültürlerin uluslararası iş müzakereleri ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen araştırmayla da, farklı kültürler ile iş ilişkisi içinde olan müzakerecilerin, demografik açıdan müzakere süreçlerini nasıl etkiledikleri ve nasıl bir müzakere stili kullandıklarının tespit edilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, ilk bölümde kültür ve ikinci bölümde müzakere ile ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm olan uygulamada, farklı kültürler ile çalışan müzakerecilerin nasıl bir müzakere süreci izledikleri ve hangi müzakere stillerini kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, culture is related with international business negotiations. With the research carried out accordingly, it is been aimed to determine the demographic effects to the negotiations process and negotiation styles.For this purpose, theoretical information is provided in first two sections of thestudy. The information related to the application carried out in accordance with thetheoretical infrastructure of the study is given in the third section. In the application, the demographic effects to the negotiations process and negotiation styles is determined.