İşletmelerde eğitim faaliyetleri ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesine yönelik bir araştırma
The relationship between a search training activities in companies with a turnover of intention to examine
  1. Tez No: 273833
  2. Yazar: SELMA DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Birfirma için en önemli rekabet üstünlüğü, onun entelektüel sermayesininönemli ve değerli bir unsuru olan işgücüdür. Günümüzün en etkiliişletmeleri eğitim olanağı tanımanın hem çalışana hem de işletmeyeyarar sağladığının bilincinde olanlardır. Çünkü eğitim alan çalışanyeni beceriler geliştirmekte daha farklı ve yeni bir bakış açısıkazanarak işletmeye yarar sağlamaktadır.Bu çalışmanın amacı bireylerin, çalıştıkları örgütteki eğitimfaaliyetlerine ilişkin algılamaları ve işten ayrılma niyetleriarasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaçla üç bölümden oluşançalışmanın birinci bölümünde eğitim ve geliştirme faaliyetleri ileilgili tanımlara, yöntemlere değinilmiş, ikinci bölümde işten ayrılmaniyeti üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise çalışanlarıneğitim algılarını, işten ayrılma niyetlerini ve demografiközelliklerini saptamak üzere bir anket uygulanmış olup yapılanaraştırmaya ilişkin analiz ve yorumlara yer verilmiştir.Araştırmanın sonuçlarına göre, çalışanların eğitim uygulamalarınailişkin bakış açılarının olumlu yönde olduğu tespit edilmiştir. Ancakişletme yönetimi tarafından hazırlanan eğitim planlarının yetersizliğiçalışanda farklı algıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu gerçektenhareketle perakende işletmeciliğinde eğitim programlarının dahasistematik, ihtiyaca yönelik ve planlı olarak verilmesi, eğitimfaaliyetlerine daha fazla önem verilmesi, eğitimde sürekliliğinsağlanması ve çalışmaların daha bilinçli olarak yürütülmesiönerilmektedir
Özet (Çeviri)
Themost important competitive advantage for a company is its intellectualcapital workforce which is important and valuable element. Today?s mosteffective businesses are those that are aware of that providingtraining is beneficial for both employees and businesses. Becauseemployees, who are trained, gain different and new perspective whilethey are developing new skills and for this reason they are morebeneficial for busınesses.The aim of this study is to examine the relationship between employee?sperceptions related to educational activities in organizations and theintentions of job turnover. The study consists of three sections. Inthe first part, methods and definitions regarding training anddevelopment activities are addressed, in the second part, the intentionof job turnover is focused on and in the last part of this study, apoll is conducted to determine employee?s educational perceptions, theintentions of job turnover and their demographic characteristics. Inaddition to this, analysis and interpretations are addressed.According to the results of this study, the perspectives of employeespertaining to training practices were found to be positive. Yet thelack of training plan, which is prepared by business management, causesemployees to have different perspectives. As a result of this fact, itis recommended that training programs should be provided in a moresystematic, planned way and be in line with needs and giving moreimportance to training activities, ensuring continuity in training andmaintaining the execution of work more consciously.