Geleneksel unsurların ekrana yansımasında yeni bir dönem: TRT TV filmleri projesi
A new era on the reflecti̇ons of tradi̇ti̇onal features on screen: TRT TV movies project
  1. Tez No: 578268
  2. Yazar: ZELİHA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN TAĞ KALAFATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tarih boyunca kültürler, kendi içerisinde gelişerek büyümüşlerdir. Türkiye Cumhuriyeti, konumu itibariyle birçok farklı kültürle iç içe olsa da öz kültürünün taşıyıcısı olan geleneklerinden kopmamayı başarmıştır. Çünkü bir milletin özünü oluşturan temel unsur o ülkenin gelenek-görenek, örf-adetleridir. Fakat teknolojinin hayata nüfus etmesiyle birlikte son zamanlarda geleneklerin ve Türk kültürünün git gide yozlaştığı görülmektedir. Bu durum elbette ki kitle iletişim araçlarıyla desteklenmektedir. Televizyonda gösterilen diziler, programlar, internetteki sayısız içerik, sosyal medya gibi unsurlar, kültür ve dilin dönüşümünü etkilemiştir. Kamu kurumu olarak TRT, kendine; Türk Milletinin milli birlik ve beraberliğini sağlamak, manevi değerleri gözetmek, genel ahlak kurallarına saygılı olmak gibi ilke ve görevler üstlenmiştir. Bu ilke ve görevler ışığında yapılan radyo ve televizyon programları, diziler, belgeseller, kurumsal etkinlikler, yurtdışına gerçekleşen yayınlar sayesinde Türk kültür ve gelenekleri ekranda yaşatılmaya devam etmektedir. TRT'nin gerçekleştirdiği bu projelere, 2014'te bir yenisi daha eklenmiş ve ailenin bir arada tekrar film izlemesi düşüncesiyle, ortaya“TRT TV Filmleri: Ev Sineması Kuşağı”çıkmıştır. Ev Sineması Kuşağı ile unutulmaya yüz tutmuş televizyon filmleri, tekrar hatırlatmaya başlamış ve artık sinemayı evlere getiren bir alan yaratılmıştır. TRT TV Filmlerinden de geleneksellik ve kültürel değerlerin ön planda olduğu Son Kuşlar, Ekisporter, Bir Sevda İşi filmleri, tezin amacıyla bağlantılı olarak incelenmeye alınmış ve belirlenen“dekor ve mekanlar”,“kostümler”,“ritüeller”,“dinsel kodlar”,“dilsel kodlar”öğeleri üzerinden irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, cultures are growing within themselves. Although Republic of Turkey, though the location of many different cultures including their own traditions, is never breaking from its available traditions. Because the basic element that constitutes the essence of a nation is the traditions and customs of that country. However, with the advent of technology, it is seen that traditions and Turkish culture have become increasingly degenerated day by day. This is of course supported by mass media. The elements such as TV series, programs, numerous content on the Internet, social media have put culture and language into the background. Mass media not only destroyed culture, but also weakened communication within the family. In this case, the family members began to be isolated. TRT as a public institution, by itself has undertaken principles for Ensuring the national unity and solidarity of the Turkish nation, observing the spiritual values, respecting the general moral rules, etc.. In the light of these principles and duties, Turkish culture and traditions continue to be kept alive on the screen because of radio and television programs, series, documentaries, corporate events, broadcasts abroad. In 2014,“TRT TV movies: Home Cinema Generation”was added to the projects of TRT. By creation of with the Home Cinema Generation, the television movies, which disappeared, have been revived and has created an atmosphere that brings cinema to the houses. Son Kuşlar, Ekisporter, Bir Sevda İşi are the TRT TV movies which have been seen as more suitable for the purpose of the thesis because of being forefront of traditional and cultural values. They are determined by the themes in“decor and places”,“costumes”,“rituals”,“religious codes”,“linguistic codes”.