İMKB ile yatırım araçları arasındaki ilişkinin ekonometrik analizi
The econometric analysis of the connection between investment instruments and İMKB
- Tez No: 273856
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜRİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yatırımcılar birikimlerini değerlendirmek adına, ellerinde bulunan sermayeleri çeşitli yatırım araçlarına yatırarak hedeflenen getiriye ulaşmaya çalışırlar. Göze aldıkları riskler doğrultusunda mevcut yatırım araçlarını kullanarak uygun portföyler oluştururlar.Bu çalışmada, oluşturulan bir portföyde yer alan yatırım araçlarının hareketlerinin İMKB'yi ve endeksleri ne yönde, hangi derecede ve hangi oranlarda etkilediği regresyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Öncelikle sermaye piyasası araçları ve sermaye piyasalarındaki düzenlemeleri hakkında daha sonra ekonometrik modeller ve modellerin incelenmesi konularında bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise, ekonometrik bir çalışma yer almıştır. Uygulama bölümü gerçekleştirilirken, ilk dikkat edilen konu değişkenlerin seçilmesi ve uygun verilerin toplanmasıdır. E-views programı kullanılarak çeşitli modeller denenmiş ve çalışmada en uygun sonuçları ve yorumları bize kazandıracak olan modeller seçilmiştir. Modellerde değişken olarak; altın, faiz oranı, kur, dolar, İMKB, İMKB30 endeksi içindeki şirketler, İMKB30 endeksi, İMKB-Mali Endeksi, İMKB-Sınai Endeksi ve İMKB-Hizmetler Endeksi kullanılmıştır. Çoklu doğrusal regresyon modelleri kurulmuştur. Parametrelerin ve modellerin anlamlılığına, modeldeki yapısal değişikliğe, değişkenlerin açıklanma oranlarına, korelasyon matrisi kullanılarak birbirleri arasında ne yönde ve derecede ilişki olduğuna bakılarak yorumlar yapılmıştır.Tasarruf sahiplerinin birikimlerini değerlendirirken seçtiği yatırım araçları ve davranışları sonucunda elde edilen piyasa verileri ışığı altında bu çalışma yapılmıştır. Yatırımcılar bu ilişkileri göz önünde bulunduracaklar ve her zaman bu ilişkilere dayanarak yatırımlarına yön vereceklerdir.
Özet (Çeviri)
Investors deposit their capital to investment instruments to reach the targeted returns. They create favorable portfolios with existing investment instruments.In this study, movements of investment instruments that is in created portfolio, are examined, with using regression analysis, to determine that effects ISE and index in what direction, what degree and in which proportions. In the first part of the study, capital market instruments are explained. In the second part of the study, given information about econometric models and analysis of econometric models. The last part contains the econometric analysis of the connection between investment instruments and ISE, ISE Indexes. Variable selection and existing data selection are the most important things in the practice section. Various models tested with using e-views and best models are chosen. Variables of models are gold, interest rate, exchange rate, dollar, ISE, ISE30, ISE-Financial Index, ISE-Industrial Index, ISE-Services Index. Multiple linear regression models are estimated. Comments made by looking to significance of parameters and models, structural change of in the models, R-squared valuation of variables, correlation coefficients. This study is constituted according to investors behaviours and choices. Investors will consider this connections and according to this connections give a direction to their investments.