Kooperatiflerde kurucu, ortak, yönetim kurulu üyeliği sıfatları ve bunların cezai sorumlulukları
The criminal responsibilities and functions of cooperative founders ,partners , board of directors
  1. Tez No: 273867
  2. Yazar: OLĞAY TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzün globalleşen dünyasında, makro düzlemde devletler ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlayabilmek için işletmelerin türlerine dair bir tercih içerisine girmişlerdir.Yani ekonomik ve sosyal kalkınmayı en verimli biçimde hangi türdeki ticari işletmelerin gerçekleştireceğini tespit edip bu türlere yönelik hukuki zemin hazırlama veya mevcut hukuki zemindeki pürüzleri giderme çabası içindedirler.Bu ticari işletme türleri içinde yer alan kooperatifler ise Avrupa iktisat ve hukuk geleneğinde oldukça değer görmüş ve de kooperatifler Avrupa'da layık olduğu yasal düzenlemelere çok önceden kavuşmuştur.Bu çalışmada kooperatif kişi unsurları olan kurucularının,ortaklarının ve yönetim kurulunun cezai sorumluluğu bağlamında sıfatları ele alınmış ve ayrı bir biçimde ; kurucu,ortak ve yönetim kurulunun cezai sorumlulukları değerlendirilmiştir.Ancak bu cezai sorumluluk hallerinden belli başlı olan ve kooperatif pratiğinde sıkça karşılaşılanlara öncelik verilmiştir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kooperatif kavramının teorik çerçevesi, tarihsel süreç içerisinde kooperatiflerin ve kooperatiflere dair yasal düzenlemelerin evrimi ele alınmıştır.Yine cezai sorumluluk bağlamında kurucuların kooperatif içerisindeki sıfatları ve çeşitli kanundan doğan cezai sorumlulukları ele alınmıştır. Ardından ikinci bölümde cezai sorumluluk bağlamına kooperatif ortaklığı sıfatı ve ortakların cezai sorumluluğu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise ortaklardan oluşan yönetim kurulu üyeliği sıfatı ve yönetim kurulunun cezai sorumlulukları detaylı biçimde incelenerek çalışma sonlandırılmıştır. Çalışmanın temel gayesi, kooperatif kişi unsurlarının kooperatif içindeki sıfatlarını cezai sorumlulukları ışığında tespit etmek, cezai sorumluluk bağlamında sıfat farklılıklarını incelemek ve de bu ele alınan kişi unsurlarının çeşitli mevzuatlarda yer alan cezai sorumluluklarını karşılaştırmaya imkan verecek şekilde değerlendirmektir .
Özet (Çeviri)
In the globalizing world of the present day, the states are making selections at the macro-plan regarding the types of the enterprises in order to provide economic and social improvement. That is, they are in a struggle for specifying what kind of commercial enterprises will actualize the economic and social improvement in the most productive manner and adjusting the legal ground regarding these types or removing the problems with the current legal ground. The cooperatives which are included in these commercial enterprise types have already been appreciated in European economic and law tradition; and legal arrangements regarding the cooperatives were made well beforehand in Europe which they have deserved.In this study, the designations of the founders, shareholders and board of directors which are the person elements of the cooperative in the context of the criminal liability are handled and their legal liabilities are separately analyzed. However, the basics of criminal liability states and the most frequently confronted ones are prioritized and analyzed in detail.The study consists of three sections. In the first section, the theoretical frame of the cooperative notion, the evolution of the cooperatives through historical process and legal arrangements regarding the cooperatives are analyzed. Again, the designations of the founders in the cooperative in scope of the criminal liability and the criminal liability born from various laws are handled. In the second section, the cooperative partnership designation in the context of criminal liability and the criminal liability of the shareholders are handled. In the third section, the designation of the Board of Directors and the criminal liabilities of the board of directors are analyzed and the study is finalized. The primary goal of the study is to specify the designation difference of the person element of the cooperative in the light of criminal liabilities; to assess the designation differences in the context of the criminal liability; and to analyze these in a way that allows comparing the criminal liabilities of the individual elements.