Türk Medeni Kanunu'na göre kurulan vakıfların ve iktisadi işletmelerinin gelir vergisi ile kurumlar vergisi karşısındaki durumları
The situation of foundations and their economic enterprises established according to the Turkish Civil Code in terms of income tax and corporate tax
- Tez No: 273866
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kamusal yükümlülüklerin halka en yakın kademe tarafından yerine getirilmesi, yerelleşmenin temel ekseni olarak görülmektedir. Hizmette halka yakınlık, kamu hizmetlerinin görülmesinde kaynakların daha rasyonel kullanılmasını ve halkın demokratik eğitiminin artmasını sağlamaktadır. İşte katılımcı ve çoğulcu demokrasiyi geliştiren, bireyler arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayarak devletin yükünü hafifletmeye yardımcı oldukları göz ardı edilemeyen, yerinden yönetimin önemli ayaklarından olan sivil toplumun önemli taşlarından biri de vakıflardır. Günümüz toplum yaşantısı içinde önemli bir yer teşkil eden Türk Medeni Kanunu'na göre kurulu vakıflar da, sosyal dayanışma ve yardımlaşma vb. konulardaki amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırlarken elde ettikleri gelir dolayısıyla vergi kanunlarıyla özellikle de Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Vakıflar Gelir Vergisi'nin ve Kurumlar Vergisi'nin doğrudan mükellefi olmamakla birlikte, gelirin kaynakta kesintisi bakımından Gelir Vergisi'nin, kurdukları iktisadi işletmeleri dolayısıyla da Kurumlar Vergisi'nin muhatabı olmaktadırlar. Bu çalışmamızda Türk Medeni Kanunu'na göre kurulu bulunan vakıfların ve iktisadi işletmelerinin Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu karşısındaki durumları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The public obligations to be met by the societies nearest level, local convergence is seen as the basic axis. Proximity to the general public services tend to use the resources more rationally by public services and to increase public?s democratic education.Here to improve a participatory and pluralistic democracy, by providing help between individuals social assistance and solidarity to alleviate the burden of the state that can not be ignored, the foundations are one of the important pillar of the local administration of the milestones of the civil society.According to the Turkish Civil Code that has an important place in today's society life also the boarded foundations, like social solidarity and assistance, etc. while trying to accomplish their goal, because of their income are confronted with tax laws, especially with the Income Tax Act Corporate Tax Law. Although there is no direct payer of the Income Tax of Foundations and Corporation Tax, Foundations have become the interlocutors at income deduction at source in terms of Income Tax, and because of their economic enterprises they have founded they become counterparts of the Corporate Income Tax rates. According to our study, it has been tried to describe the situations across the Income Tax Act and Corporate Tax Law of the foundations with economic business established according to the Turkish Civil Code.