19. yüzyıl sonu ile 20. yy başında Özbekistan'ın sosyal ve ekonomi tarihi
Social and economic history of Uzbekistan at the end of 19th century and in the beginning of 20th century
- Tez No: 273934
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamız, beş ana başlık altında toplanmıştır. Birinci başlık altında Özbek ismi, sınırları ve coğrafyası hakkında çok kısa bir şekilde söz edilmiştir. İkinci başlık altında ise Özbekistan'ın sınırları içerisinde vuku bulan İslami ilk kabul eden Türk devleti olan Karahanlılar döneminden başlayıp, Harzemşahlar, Moğol İstilası ve sonrası, Timurlular Dönemi incelenerek bu halklara ait sosyo-ekonomik düzenleri gözden geçirilmiştir. Daha sonra 16. Yüzyıl ve 19. Yüzyılın ilk yarısına ilişkin Özbekistan sınırları içerisinde ortaya çıkmış olan hanlıkların sosyal ve ekonomik durumu gözden geçirilmiş ve bu hanlıkların Rus ordusu tarafından istilası hakkında bilgi verilmiştir. Kalan iki başlıktan ilki 19. Yüzyıl sonu Rus istilasından sonra Orta Asya'da sosyal ve ekonomik yaşam incelenmiştir. Son bölüm olarak, 20. Yüzyıl başında Türkistan ve hanlıkların sosyo-ekonomik durumu çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was collected under five main headings. The first title under the name of the Uzbek border and about geography in a way that was too short. The second item of the Uzbekistan's borders in occurred Islamic first to accept the Turkish state, the Karakhanid period begins, Harzemşahlar, the Mongol invasion and later, Timurids period examined, these people belong to the socio-economic patterns are reviewed. Then 16 And 19th centuries Uzbekistan for the first half of the century that has emerged within the borders of the khanate and the social and economic status has been reviewed by the Russian army invaded the khanate of the information given. The first of the two headers 19 Century after the Russian invasion of Central Asia, examined the social and economic life. In the last section, 20 Turkistan and the khanate of the century socio-economic status were studied.