Interdependenz und konflikt: Arten und lösungsalternativen in der Türkischen bauindustrie
Karşılıklı bağımlılık ve çatışma: Türleri ve Türkiye inşaat sanayiindeki çözüm alternatifleri
- Tez No: 273937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ZAMANTILI NAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (Almanca) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yukarıda adı geçen tez, çatışma yönetimi literatüründeki batı kaynaklı teorilerin Türkiye'de çeşitli açılardan uygulanmasını ve inşaat sektörü özelinde geçerlenmesini yapmaktadır. Oldukça çeşitli ve zengin kaynakların kullanıldığı literatür bölümünde, çatışma olgusu daha ziyade türleri, çözüm yolları ve çözüm sürecinde sunduğu fırsatlar açısından işlenmiştir. Çalışmada kullanılan anketin güvenilirliği yüksek çıkmış ve genel anlamda karşılıklı bağımlılık-çatışma yönetimi ilişkisi konusunda anlamlı bulgular elde edilmiştir. Klasik varsayımların aksine, karşılıklı bağımlılık rekabetçi ve kaçınmacı çatışma yönetimi yaklaşımlarından ziyade işbirlikçi yaklaşımlara yol açmış ve bu yaklaşımlar daha sonra rekabetçi ve kaçınmacı yaklaşımlarınkine göre daha faydalı çatışma sonuçlarına ulaşılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aforementioned thesis performs application of western theories in conflict management literature from different points of view in Turkey and validation thereof in the specifics of construction sector. In the literature section in which quite diverse and rich sources are used, the phenomenon of conflict has been treated rather in terms of its types, solution ways and the opportunities it offers in solution process. The reliability of the questionnaire used in the study has been high and quite significant findings have been obtained on the relationship between interdependence and conflict management. Unlike classical assumptions, the phenomenon of interdependence has given rise to cooperative conflict management approaches rather than competitive and avoiding approaches and these approaches have later on provided one to reach more useful conflict outcomes compared to those of the competitive and avoiding approaches.