Gelenekselci ekole göre din ve modernleşme: René Guénon örneği
Religion and modernity in traditionalist school: A sample of René Guénon
- Tez No: 273988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Köklerini on beşinci yüzyıldan sonra Avrupa'da ortaya çıkan Rönesans ve Reform hareketlerinden alan modernleşme süreci, on sekizinci yüzyıl Aydınlanma döneminde, Avrupa'da gerek toplumsal hayatın gerekse diğer kültürel alanların tamamını etkileyen bir olgu haline gelmiştir. On dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda bu hazırlayıcı aşamalardan sonra modernite dönemine girilmiştir. Bundan sonra modernlik, kendi farkındalığını ötekileştirdiği gelenekle elde etmeye çalışmıştır. Modernitenin bu şekilde yadsıdığı gelenek, René Guénon tarafından şimdiye kadar olduğundan çok daha farklı ve derin bir boyutu ifade edecek biçimde yeniden tanımlanmıştır. Biz bu çalışmada Gelenekselci Ekol'ün kurucusu olan Guénon'un din ve modernleşme anlayışını ortaya koymaya çalıştık. Onun ortaya koyduğu geleneğin bu özgün anlamı moderniteyi anlamada önemli bir unsur haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Modernity process, which takes its origins from the movements of Renaissance and Reform, emerging in Europe after 15th century, has became a phenomenon affecting social and cultural life in 18th century - the Age of Enlightenment-. After this preperatory phases in 19th and 20th century, period of modernity has started. Henceforth, modernity has tried to get its own awareness thanks to tradition which is otherised by it. Tradition ignored by modernity was redefined by René Guénon as an expression of more different and deep dimension up till now. We tried to present the consideration on religion and modernity of Guénon who is founder of Traditionalist School. His explanations about authentic meaning of tradition has became an important element for understanding of modernity.