Bediüzzaman Said Nursi'nin itikadi-siyasi İslam mezheplerine bakışı
Bediüzzaman Said Nursi's view on classical Islamic sects
  1. Tez No: 274039
  2. Yazar: SİNAN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bediüzzaman Said Nursî, görüşleri, eserleri ve yaptıklarıyla 20. yüzyıl Türkiyesinin en önemli mütefekkirlerinden biridir. Eserlerinde ağırlıklı alarak akaidle ilgili konuları ele alan ve modern insanın bu alandaki sorunlarını çözmeyi hedefleyen Said Nursî, yeri geldikçe itikadi siyasi İslam mezheplerinin görüşlerine yer vermiştir. Bediüzzaman, Ehl-i Sünnet içerisinde, zahiri yaklaşımları eleştiren, tasavvuf kültürünü ve Ehl-i Beyt muhabbetini önemseyen, Maturidiyye akılcılığının belirgin etkileri görülen bir çizgide yer almaktadır. Bediüzzaman, katılmadığı inanç ve anlayışları eleştiren fakat hiçbir şekilde tekfir etmeyen bir yaklaşıma sahiptir. Müslümanların birlik ve beraberliğini çok önemseyen Said Nursi, özellikle bugün yaşayan mezhep ve akımlara, ortak yönlerini öne çıkararak mutedil bir çizgide bir araya gelmeleri çağrısında bulunmaktadır. Bu çalışmamızda Said Nursi'nin Müslümanlar arasında meydana gelen ihtilaflara ve bu ihtilaflar neticesinde ortaya çıkan mezheplere bakışını ortaya koymaya çalıştık. Eserlerinde yer alan, Haricilik, Vehhabilik, Şia, Mu'tezile, Cebriyye ve Ehl-i Sünnet hakkındaki görüşlerini bir araya getirdik.
Özet (Çeviri)
Bediuzzaman Said Nursi, with his opinion, works, and life is one of the most prominent intellectuals of 20th century of Turkey. Said Nursi, who mostly dealt with subjects related to the Islamic creed and aimed to solve belief problems of modern people, sometimes investigated opinions of political Islamic sects. Bediuzzaman expressed his opinion within Islamic Orthodoxy and Muturidism?s rationalism, criticized literal approaches to Islam, and gave importance to the Sufism and love of the Prophet Muhammad?s family. He examined opinions and understanding of Islam that he disagreed with, but never accused them heretical. Said Nursi, who cared about the unity and solidarity of Muslims, called Islamic sects and movements of his time to put forward their similarities and to unite on a temperate horizon. This thesis aims to investigate Said Nursi?s view on disagreements among Muslims and Islamic sects came out of these conflicts. In addition to this, it mentions his opinion about Khawârij, Wahhâbism, Shî`a, Mu`tazilah, Jabriyya and Islamic Orthodoxy.