Bediüzzaman Said Nursî'nin vesvese problemine yaklaşımı
Bediuzzaman Said Nursi's approach to the problem of apprehension
- Tez No: 830139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmamızda her insanın maruz kalabildiği ve hayatlarını olumlu veya olumsuz etkileyebilen vesvese problemini ele almış bulunmaktayız. Tez hazırlama sürecinde kaynak olarak başta Kur'ân-ı Kerîm olmak üzere hadis, tefsir kaynakları ile tezimizin ana konusu olan Bediüzzaman Said Nursî'nin görüşleri etrafında son şeklini almıştır. Vesvese problemine karşı çözüm yolları; Kur'ânî metotlarla beraber hadis-i şerifler, müfessirlerin görüşleri ve Said Nursî'ye ait çözüm metotları bağlamında değerlendirilmiştir. Vesvese kavramının analizlerinden başlayarak, vesvese ile bağlantılı yakın anlamlar ve karşıt anlamlar incelenmiş olup Kur'ân-ı Kerîm'de vesvese kavramıyla benzer manalar taşıyan kelimelerin analizi yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda elde edilen değerlendirmelere göre şeytan ve nefsin vesvese konusunda etkili en temel iki unsur olduğu görülmektedir. Bu iki temel unsur, sürekli insanın hayatına etki edecek bir güce sahiptir. İnsan, şeytandan gelen telkinlere maruz kalabileceği gibi nefsinden gelen kötü arzu ve isteklerin de tesiri altında kalmaya uygun bir yaratılışa sahiptir. İyi ve kötünün beraber yaratıldığı bu âlemde insan her an bu imtihanlara tabi tutulmaktadır. İnsanın şeytandan gelen kötü telkinlere ve nefsten gelen aşırı istek ve arzulara karşı uygulaması gereken tedbir ve çözümler başta Kur'ân ve hadis olmak üzere çoğu kaynakta belirtildiği gibi Said Nursî'nin eserlerinde de bu konuya önem verilmiştir. Bu kaynaklarda belirtilen çözümler uygulandığı takdirde insanın vesvesenin etkilerinden kurtulması mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, we have dealt with the problem of apprehension, which every person can be exposed to and which can affect their lives positively or negatively. The subject of the study has taken its final shape around the Qur'an, hadith and tafsir sources and the views of Bediuzzaman Said Nursi. Solutions to the problem of apprehension, hadith-i sharifs together with Qur'anic methods, and the views of commentators were evaluated in the context of Said Nursi's solution methods. Starting from the analysis of the concept of apprehension, the close meanings and opposite meanings related to apprehension were examined and the analysis of terms that have similar meanings with the concept of apprehension in the Qur'an were made. According to the evaluations obtained as a result of our study, it is seen that the devil and the soul are the two most effective factors in apprehension. These two basic elements have the power to affect the life of a person constantly. Man can be exposed to suggestions from the devil, and he has a suitable creation to be under the influence of bad desires and desires from his soul. In this world where good and evil are created together, human beings are subjected to these tests at every moment. As stated in many sources, especially the Qur'an and hadith, the precautions and solutions that a person should apply against bad suggestions from the devil and excessive desires and desires from the nafs have been given importance in Said Nursi's works. If the solutions mentioned in these sources are applied, it is possible for people to get rid of the effects of apprehension.