Türkiye'deki ekonomik ve siyasi gelişmeler ışığında basın işletmelerinde pazarlama stratejileri ?Cumhuriyet gazetesi örneği?
Turkish media marketing strategies in light of economic and political developments: A case study in Cumhuriyet daily
- Tez No: 274043
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Türkiye'de basın işletmelerinin pazarlama stratejilerinin belirleyici unsurunu ekonomik ve siyasi gelişmeler oluşturmuştur. Bu anlamda ülkedeki tüm gelişmeler basın işletmelerini yeni stratejiler üretmeye zorunlu bırakmıştır.Cumhuriyet gazetesi 7 Mayıs 1924 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten itibaren Cumhuriyet rejiminin pazarlama departmanı gibi çalışan gazete, pazarlama stratejilerini de bu doğrultuda sürdürmüştür. Gazete, Atatürk ilke ve devrimlerini halka anlatmak, bilgi düzeyini arttırmak misyonu ile bir yayın çizgisi belirlemiştir. Bu anlamda da gazetenin pazarlama stratejileri de bu misyonu zedelemeyecek şekilde yapılmıştır. Pazarlama stratejileri satışı arttırmanın yanı sıra Cumhuriyet rejimini halka anlatmak için yapılmıştır.Gazete, içerik yoluyla pazarlama stratejisi yapmıştır. Siyah-beyaz olma özelliği, yazı karakteri ve köşe yazarlarının sayı bakımından diğer gazetelerden fazla olması bakımından fark yaratmıştır. Cumhuriyet gazetesinin bir diğer farklılığı da gazete etrafında bir araya gelen sivil toplum örgütü CUMOK olmuşµtur. Bu örgüt, gazetenin pazarlama departmanı gibi çalışmıştır.Cumhuriyet gazetesi özel günlerde çeşitli ekler, yazı dizileri, posterler vererek pazarlama stratejilerini belirlemiştir. Gazetenin bunun dışında ülke gündeminde ses getiren ?muhalif? reklam filmleri de dikkat çekmiştir.Basın işletmelerinin varlığını sürdürebilmesi için pazarlama stratejilerinin bütünlüklü olarak ele alınması ve profesyonel yaklaşımlar sergilenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Marketing strategies for Turkish media institutions have always been defined by economic and political factors. Thus, all developments in Turkey have forced media institutions? to adopt new strategies.Cumhuriyet (The Republic in Turkish) newspaper was established on May 7, 1924. Since that date, the paper has functioned as the marketing department of the republican regime, and its own marketing strategies have been directed as such. It adopted a publication strategy in line with its mission of presenting Ataturk?s principles and reforms to the people and increasing public awareness. The newspaper?s own marketing strategies were adapted to not interfere with this agenda; beyond just increasing sales, they were supposed to explain the republican regime to the public.The newspaper developed a marketing strategy based on content. It earned distinction with its monochromatic print, unique typeface and by featuring more op-eds than its peers. Another distinction has been the establishment of CUMOK (The Cumhuriyet Readers Association), an NGO which functions as the paper?s marketing department.Cumhuriyet defined its marketing strategy by offering supplements, column series and posters for holidays and other special occasions. The paper also drew public attention with it ?oppositional? advertisements.For media institutions to survive, their marketing strategies must be taken as a whole and must exhibit a professional approach.