Muhammed Esed'in meal tefsirinde akl'î yaklaşımları
The rational approach of Muhammad Asad in interpreting the Qur'an
- Tez No: 274086
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma Muhammed Esed'in Kur'an Mesajı adlı eserinde ayetlere yaklaşımını konu edinmektedir. Bu çerçevede izlediği yönteme dikkat çekilmiş, özellikle farklılık arz eden görüş ve yorumlarına yer verilmiştir.Araştırma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın önemi ve amacı ile metod ve kaynakların değerlendirilmesi yer almaktadır. Birinci bölümde Muhammed Esed'in hayatı ve eserleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Özellikle tezimizin konusu olan Kur'an Mesajı'nın özelliklerine detaylı bir şekilde yer verilmiş, müellifin yararlandığı kaynaklara da yer verilmiştir.Üçüncü bölüm iki ana başlıktan oluşmuştur. Birincisinde Muhammed Esed'in nakle dayalı yorumları, ikincisinde asıl konumuz olan Muhammed Esed'in aklî yaklaşımları incelenmiştir. Esed'in görüş ve yorumları aktarılırken bunların klasik müfessirlerce nasıl anlaşıldığına yer verilmiş zaman zaman mukayeseler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mentions Muhammad Asad?s approach to the Qur?an verses in his book titled as ?The Message of the Qur?an?. Asad?s methods and specially his different ideas and interpretations are also explored in the study.The study involves an introductory part along with two main parts. The introduction gives information on the scope and the objectives of the study and also mentions the methods and resources which have been used.The first part aims at introducing Muhammad Asad, his life and his work. This part deals with ?The Message of the Qur?an? in a more detailed way, as it is the subject of our study, and mentions the resources that Asad used in the preparation process of this work.The second part involves two main titles. Under the first title, Muhammad Asad?s revelation interpretations are studied, whereas his rational interpretations are studied under the second title. The second title makes reference to Asad?s ideas and interpretations and how these were interpreted by the classical interpreter.