Muhammed Esed'in Kur'an Mesajı adlı meal-tefsirinde Kitab-ı-Mukaddes izleri
The Qur'an message of Muhammed Esed in meal-tafsir traces of the Bible
- Tez No: 715780
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜZENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Batı kökenli bir mühtedi tarafından kaleme alınan, Çağdaş dönem Kur'an tercümesi olan Kur'an Mesajı; ayetleri, hitap ettiği ortamı dikkate alarak onların kavramlarıyla tercüme eden, aynı zamanda tarihsel kişilere ve mekânlara takılı kalmayıp günümüze dokunan mesajları yakalamaya çalışan“düşünen bir topluma”ithaf edilen bir meal-tefsir çalışmasıdır. Yazıldığından bu yana çeşitli dillere tercüme edilen ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşan Muhammed Esed'in (1900-1992)“Kur'an Mesajı”adlı meal tefsiri birçok akademik çalışmaya konu olmuştur. Yazarının Yahudi mühtedisi olması ve İngilizce Kur'an tercümesi kaleme alması esere yönelik eleştirel değerlendirmelerin de yapılmasına sebep olmuştur. Kur'an Mesajına dair yapılan çalışmalarda eser, içerik ve muhteva açısından incelenirken Esed'in yorumlarında dikkat çeken; mucize, ahkâm ayetlerini yorumlaması, tarihsel ayetlere evrensel anlamlar yüklemesi, yeniden anlamlandırdığı Kur'an kavramları gibi hususlara da özel olarak yer verilmiş, ayetleri tercüme ve yorumlama biçimi değerlendirilmiş bazen de farklı müfessirlerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada Esed'e yönelik yapılan eleştirilerden olan kökeninden mülhem Ehl-i kitaba dair ayetleri yorumlarken anlamı yumuşatma, asıl manasında saptırma yahut üstünü örtme suretiyle bir savunma mekanizması oluşturmuş olup olmadığı incelenecektir. Kitab-ı Mukaddes metnine hâkim olması hasebiyle bu kaynağı Kur'an tefsirinde bir malzeme olarak kullanması ve bunu Ehl-i kitaba dair olan ayetleri yorumlarken nasıl ele aldığı da çalışmada bir diğer inceleme konusudur. Anahtar Kelimeler; Tefsir, Muhammed Esed, Kur'an Mesajı, Ehl-i kitap, Kitab-ı Mukaddes
Özet (Çeviri)
The Message of the Qur'an, written by a convert of Western origin. A contemporary translation of the Qur'an; the verses, dedicated to a“thinking society”whose verses are translated with their concepts, taking into account the environment in which they are addressed as well as it tries to capture the message that touches our present day, without being stuck with historical people and places. The translation of Muhammed Esed's“The Message of the Qur'an”, has been translated into many languages and reached a wide readership since it was written. It has been the subject of many academic studies. It also led to critical evaluations of the work due to the fact that the author is a Jewish convert and she/he wrote an English translation of the Qur'an. While the work is examined in terms of content and content, the studies of the message of the Qur'an draws attention in its comments; Matters such as miracle, interpretation of the verses of judgment, attributing universal meanings to historical verses, reinterpreting the Qur'an concepts are also given special place, the way of translating and interpreting of the verses is evaluated and sometimes comparisons are made with different commentators.In this study, it will be examined whether it has created a defense mechanism by softening the meaning, deviating in the original meaning or covering it up while interpreting the verses about the Ahl al-Kitab, which is one of the criticisms made against Asad. Another subject of this study is, using this source as a material in the interpretation of the Qur'an due to his command of the holy text and how he handled it while interpreting the verses about the Ahl al-Kitab. Keywords; Tafsir, Muhammad Asad, The Message of the Qur'an, Ahl al-Kitab, The Bible