Kurumlarda yaratıcılık
Creativity in organizations
  1. Tez No: 274091
  2. Yazar: MELTEM AYVACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN OKAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bilgiye çok hızlı ve kolay ulaşılan günümüzde; bireyler, kurumlar ve ekonomiler için rekabette öne çıkmanın en önemli yolu, yaratıcılı ve yenilikçi olabilmekten geçmektedir. Araştırmalar, yaratıcılığın herkeste var olduğunu göstermektedir. Yaratıcılık çeşitli sebeplerle sergilenememiş olabilir ancak herkes tarafından öğrenilebilir ve geliştirilebilir. Kurumların yaratıcı ve yenilikçi olmasını sağlayan kriterlerin başında çalışan bireylerin yaratıcı olması gelmektedir.Bu çalışmada, bireysel yaratıcılıktan başlayarak, kurumsal yaratıcılık incelenmiştir. Yaratıcılığı geliştiren teknikler ve programlar etraflıca irdelendikten sonra son bölümde yenilikçilikleri ile öne çıkan kurumlar hakkında yapılan araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As knowledge is very fastly and easily reached today; the most important way for individuals, organizations and economies to be able to be competitive is, being creative and innovative. The researches show that creativity exists in every individual. Creativity may not be displayed for several reasons but it can be learned and developed by everybody. The first criteria for organizations to be creative and innovative is the creativity of the employees.In this study, creativity in organizations is reviewed starting from individual creativity. After the techniques and programmes that develop creativity is broadly reviewed, at the final section the research which is about the innovative organizations is shared.