Tiyatroda sahne dili olarak grotesk ve bir örnek uygulama: Masanın Altında (Roland Topor)
'Grotesque' as a stage language in theatre and a case study: Under the Table (Roland Topor)
- Tez No: 274136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT SUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Yönetmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Grotesk kavramı ilk kez arkeolojik bir terim olarak kullanılmıştır. Sanatta ise kullanıma geçmesi Rönesans'ta başlamıştır. Sözcük en genel anlamıyla insan, hayvan, bitki ve mimari unsurların iç içe geçtiği süslemelere karşılık kullanılmıştır. Daha sonraları diğer sanat alanlarında da biçim ve normları ihlal eden yanlarıyla ortaya çıkmış ve dramatik türlerin içine sızarak, onların yapılarını bozan, yeni ve ara türler oluşmasına yol açmıştır. Bu nedenle, birçok melez tür ile ortak anılır bir kavram haline gelmiştir.Grotesk, sanat eserlerinde karşıtlık, çoğul dil, tersyüz etme, çocuksuluk gibi birçok yöntemi kullanarak oluşturulur. Oluşturulan yapı ile özellikle tiyatro sanatında yeni ve kendine has bir sahne dili ortaya çıkar. Ortaya çıkan yeni sahne dili, alımlayıcıya grotesk bir dünyayı gösterir ve söz konusu dünya ?norm?ların kurallarıyla değil, groteskin kurallarıyla yönetilen çarpıtılmış bir dünyadır.Jarry, Dürrenmatt, Büchner, Strindberg, Çehov, Ionesco, Beckett, Fo, Müller ve Topor gibi tiyatro tarihinin önemli yazarları, grotesk sahne dilini farklı biçimlerde eserlerinde kullanmışlardır. Özellikle Topor, Masanın Altında eseri ile grotesk parodi yaratarak, grotesk olanı tüm olanaklarıyla kullanarak, groteski sahne diline ustalıkla dönüştürmüştür.
Özet (Çeviri)
Grotesque notion is firstly used as an archeological term. Using this term in art begins at the Renaissance. This word is literally used for interlaced ornamentation of human, plant and architectural elements. Afterwards, in other fields of art, it appears with violating its form and norms, and causes forming new and intermediate genres by seeping into dramatic genres. So, it becomes a term which is called with a lot of hybrid genre.Grotesque is constituted by using a lot of methods such as reversing, childishness, multilingual and using contrast in art objects. Especially in the art of theatre, a new and and unique theatrical language emerges by the created structues. The emerged theatrical language shows the beholder a grotesque world and this so called world is not a world ruled by the rules of“norms”but a twisted world ruled by the grotesque.Significant authors of theater history such as Jarry, Dürrenmatt, Büchner, Strindberg, Chekhov, Ionesco, Beckett, Fo, Müller and Topor used grotesque theatrical language in different ways in their works. Especially Topor, creating a grotesque burlesque with his work Under The Table, successfully converted the grotesque using all means of grotesque to a theatrical language.