Üniversite kütüphanesi kullanımında kütüphane kaygısı faktörü ve öğrencilerin kütüphane kullanımına etkisi: Çankırı Karatekin Üniversitesi örneği
Library anxiety factor in university library usage and its effect on students' library usage: Example of Çankiri Karatekin University
- Tez No: 687638
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ALİ AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnsan yaşamının bir parçası olan duygular insanlıkla beraber varlığını sürdürmektedir. Korku, üzüntü, heyecan gibi psikolojik durumların doğal olduğu kadar kaygı da doğaldır ve insan yaşamının bir parçasıdır. Ancak bu noktada önemli olan, kaygının insan yaşamındaki bazı durumlar karşısında kaygıyı yaşayan kişiye zarar verici boyutlara ulaşmamasıdır. Bu nedenle kaygı konusu uzun yıllar araştırma konusu olmuştur. Kütüphanelerin kullanımı önünde engel oluşturmada kişiyi olumsuz etkileyen kaygı türlerinden biri de kütüphane kaygısıdır. Kütüphane kaygısının kütüphanelerin tarihiyle beraber var olduğunu belirten araştırmalar, kütüphane kaygısının çeşitli faktörlere bağlı olarak yaşanabileceğini ortaya çıkarmıştır. Bu faktörlere bağlı olarak yaşanan kütüphane kaygısı, kütüphane kullanımını erteleme veya kütüphanelerden kaçınma ile sonuçlanması açısından üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Araştırmanın örneklemi olan Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencileri üzerinde uygulanan anket çalışmasında katılımcılara“Kütüphane Kaygısı Ölçeği”uygulanmıştır. 313 lisansüstü öğrenciye uygulanan anket çalışmasından elde edilen veriler neticesinde öğrencilerin büyük bir çoğunlukla kütüphane kaygısı yaşamadığı saptanmıştır. Ancak ankete katılan öğrencilerin kütüphane hakkında çok az şey bildikleri ve bu yüzden kütüphaneden yeterince yararlanamadıkları sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotions, which are a part of human life, continue to exist together with humanity. As psychological states such as fear, sadness and excitement are natural, anxiety is also natural and is a part of human life. However, the important point here is that anxiety reaches harmful levels for the person experiencing anxiety in the face of some situations in human life. For this reason, the issue of anxiety has been the subject of research for many years. One of the types of anxiety that negatively affects the person in creating an obstacle to the use of libraries is library anxiety. Researches indicating that library anxiety coexist with the history of libraries have revealed that library anxiety can be experienced due to various factors. Library anxiety due to these factors is an important issue that needs to be emphasized in terms of delaying library use or resulting in avoidance of libraries. The“Library Anxiety Scale”was applied to the participants in the survey study applied to the students of Çankırı Karatekin University, which is the sample of the research. As a result of the data obtained from the questionnaire study applied to 313 graduate students, it was determined that the students did not experience library anxiety in the majority. However, it was concluded that the students who participated in the survey knew very little about the library and did not make enough use of the library.