Roma Hukukunda ve Türk Borçlar Hukukunda alacağın temliki
Assigment of claims in Roman Law of obligations and Turkish Law of obligations
  1. Tez No: 274138
  2. Yazar: EVREN BAKLACI ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NADİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Roma Hukuku, hukuk tarihi için vazgeçilmez bir nitelik taşımaktadır. Hukuk kurallarının, kavramlarının ve ilkelerinin zaman içinde nasıl ortaya çıktığını, nasıl değiştiğini ve niçin devam ettiğinin anlaşılması için Roma Hukuku'nun mutlaka bilinmesi gerekir.Çalışmamızın konusunu oluşturan ?Alacağın Temliki? Roma Borçlar Hukuku kaynaklıdır. Bir borç ilişkisinde borçlu ile alacaklı ilişkinin taraflarını oluştururlar. Borçlu ilişkinin pasif tarafını, alacaklı ise aktif tarafını oluşturur. Alacağın temlikinde aktif olan alacaklı taraf değişmektedir.Ancak söz konusu kurumun günümüz hukukunda tamamıyla Roma toplum hukukunda uygulandığı şekli ile uygulanması mümkün değildir. Roma Borçlar Hukuku'nda uygulanan ?alacağın temliki? ile günümüz modern hukukunda uygulanan ?alacağın temliki? arasında farklılıklar olduğu gibi, birçok benzerliklerde mevcuttur.Tez çalışmasında temlike ilişkin tüm hususlar ayrıntıları ile açıklanmıştır. Çalışmadan da anlaşılmaktadır ki, her iki dönemde de aynı kaygı ve sebeplerle temlik kavramı oluşmuş ve uygulanmıştır. Roma Hukuku kavram için bir temel ve dayanak teşkil etmiştir. Zamana ve değişen koşullara paralel olarak günümüz hukukunda bu temel üzerine, çeşitli ekleme ve düzenlemeler yapılmıştır.Bugün gelinen seviyede, alacağın temlikine ilişkin olarak Roma Hukuku'nun ve onun ilkelerinin çok büyük izleri bulunmaktadır. Roma Hukukçularının tarz ve düşüncelerinin Türk Hukuku'na etkileri tez çalışmasında da açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding of Roman Law is indispensable for the analysis of legal history. For the interpretation of modern legal rules, concepts and principles, knowledge and background of Roman Law is a requirement.The subject of my thesis ?Assignment of Claims? is also of Roman Law of Obligations origin. In an obligation relationship, debtor forms the passive and creditor constitutes the active party of the relationship. In the assignment of claims the active party varies.However, in modern law it is not possible to execute assignment of claims in the same form as it is in the Roman Law. On the other hand, there are also similarities between contemporary and Roman Law execution of assignment of claims. In my thesis these similarities are also scrutinized.While being originated from Roman Law, the characteristics and validity requirements of the assignment of claims reflect the developments in the trade and technology. The requirements of validity, transfer of rights, parties in the assignment of claims, dissolution, termination, or completion of the assigment of claims contract are explained in my study.It is apparent that the legal contracts and obligations derive from the necessities of the society and the necessities of modern societies are very similar in comparison with the needs of the Roman societies. As a result, with respect to the assignment of claims, the impressions of the Roman Law are so clear that detailed analysis of this concept requires comprehensive knowledge of Roman Law of Obligations.Assigment of claims with its legal background, implications and functions of this concept in modern and Roman legal jurisprudence and the impacts of this concept for the modern and Roman societies constitue the aim of this dissertation.